REKLAMA

Schumann i "Karnawał" op. 9. Szukamy najlepszej interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 19:00
W tej audycji zabrzmiał "Karnawał" op. 9 Roberta Schumanna. Wykonania oceniało Dwójkowe jury.
Marek Bracha podczas obrad Płytowego Trybunału Dwójki
Marek Bracha podczas obrad Płytowego Trybunału DwójkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Sześciu interpretacjom przysłuchiwało się jury Płytowego Trybunału Dwójki w składzie: Marek BrachaKacper Miklaszewski i Andrzej Sułek.

Karnawał op. 9 Roberta Schumanna to cykl na fortepian solo, składający się z 21 krótkich utworów, w których pojawiają się przyjaciele kompozytora i postaci z komedii dell’arte. Został od zadedykowany polskiemu skrzypkowi Karolowi Lipińskiemu.

Pośród masek Karnawału Robert Schumann umieścił także Chopina – naśladując jego styl nokturnowy.

Niemiecki kompozytor, pianista, krytyk muzyczny urodził się w Zwickau. Jako siedmiolatek zaczął uczyć się gry na fortepianie u organisty Johanna Gottfrieda Kuntzscha. Studiował prawo na uniwersytecie w Lipsku i Heidelbergu, jednak przerwał studia, by oddać się muzyce. Przyjaźnił się z Felixem Mendelssohnem, Johannesem Brahmsem i Josephem Joachimem. Początkowo związany z Lipskiem, następnie Dreznem i Düsseldorfem. Do najważniejszych jego kompozycji należą wczesne cykle miniatur fortepianowych z lat 1832–1839, kiedy komponował niemal wyłącznie utwory na fortepian solo oraz liczne pieśni, spośród których większość napisał w roku 1840. 

***

"Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" to audycja, w której zaproszeni goście – krytycy muzyczni – porównują interpretacje wybranego utworu, nie wiedząc, kto jest wykonawcą.

Program składa się z czterech rund, w każdej z nich eliminujemy jedno wykonanie. Do ostatniej rundy przechodzą dwie lub trzy najlepsze, zdaniem gości, interpretacje. W finale wybieramy zwycięzcę. Dopiero po odrzuceniu dowiadujemy się, kto podpisał się pod konkretnym wykonaniem.

Posłuchaj
117:00 2022_01_15 17_01_36_PR2_Płytowy_Trynual_Dwojki.mp3 Schumann i "Karnawał" op. 9. Szukamy najlepszej interpretacji (Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki)

***

Tytuł audycji: Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 15.01.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Lawrence Foster: Schumann stworzył inny język symfonii

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 13:12
- Ani Schumanna, ani Liszta nie nazwalibyśmy mistrzami orkiestracji, ale z pewnością obydwaj wykreowali charakterystyczne brzmienie, nie mając wcześniej doświadczenia na polu symfonii - mówił w Dwójce dyrygent, który 10 stycznia br. poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. W koncercie, w którym z NOSPR wystąpiła Plamena Mangova, można było usłyszeć dzieła Schumanna i Liszta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Isabelle Faust: Schumann na instrumentach historycznych brzmi piękniej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 23:15
- Zarówno Kwartet, jak i Kwintet fortepianowy Es-dur Schumanna, to kamienie milowe w muzyce kameralnej. Postanowiliśmy przekonać się, jakie brzmienie uzyskamy, grając na instrumentach historycznych. Jesteśmy wielkimi miłośnikami jego twórczości. Na dźwięk Kwintetu serce każdego melomana przyspiesza, a Kwartet to muzyka najwyższych lotów - mówiła w Dwójce skrzypaczka Isabelle Faust, która wystąpiła na Festiwalu Chopin i Jego Europa.
rozwiń zwiń