"Karol Szymanowski wciąż pozostaje niedocenionym kompozytorem"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 17:14
- Uwielbiam wykonywać obydwa koncerty Szymanowskiego, choć są zupełnie różne, obydwa darzę wielką miłością. Nie mogłabym powiedzieć, że któryś z nich wolę bardziej, łączy mnie z nimi po prostu dłuższa zażyłość. Uwielbiam do nich wracać i obserwować jak, wykonując je z różnymi orkiestrami, za każdym razem zmienia się moja interpretacja tych utworów - mówiła w Dwójce Alena Baeva.
Alena Baeva
Alena BaevaFoto: Vladimir Shirokov

Posłuchaj
14:48 Letnia promenada Rozmowa z Aleną Baevą i Vadymem Kholodenko 21_12_54 16.08.2021.mp3 Rozmowa z Aleną Baevą i Vadymem Kholodenko (Letnia promenada/Dwójka)

 

17. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego europa 1200.png
XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa"

Kolejny dzień Festiwalu Chopin i jego Europa wypełniony był muzyką Strawińskiego, Szymanowskiego i Dukasa. W czasie poniedziałkowego koncertu, który odbył się w sali Moniuszki Teatru Narodowego - Opery Narodowej, słuchaliśmy dzieł w wykonaniu Sinfonii Varsovii, której towarzyszyła m.in. znakomita skrzypaczka Alena Baeva oraz Vadym Kholodenko na fortepianie. Orkiestrą dyrygował Robert Trevino. Publiczność nagrodziła artystów długimi brawami.

- Nie miałem dotąd okazji pracować z prowadzącym dzisiejszy koncert dyrygentem Robertem Trevino, ale znam oczywiście jego nagrania i doceniam jego niezwykłą muzykalność. Natomiast z orkiestrą Sinfonia Varsovia miałem okazję już występować, wykonywaliśmy razem, tu na festiwalu, koncert fortepianowy Skriabina. To świetni wykonawcy oddani całkowicie muzyce. Pamiętam jak podczas prób zrodziło się między nami głębokie porozumienie, właściwie nie potrzebowaliśmy słów, by się komunikować. Wystarczyła muzyka. Źródło wielkiej radości - mówił Vadym Kholodenko.

- Sinfonia Varsowia jest wymarzoną orkiestrą do współpracy. Ci muzycy mają fantastyczne doświadczenie i zawsze czegoś się od nich uczę - wtórowała pianiście Alena Baeva.

W czasie poniedziałkowego koncertu wykonano Capriccio na fortepian i orkiestrę Igora Strawińskiego, I Koncert skrzypcowy op. 35 i IV Symfonię koncertującą op. 60 Karola Szymanowskiego oraz popularne Scherzo symfoniczne "Uczeń czarnoksiężnika" Paula Dukasa. 

- Myślę, że Szymanowski wciąż pozostaje bardzo niedocenianym kompozytorem. Uważam więc, że częścią mojej pracy jest eksponowanie najlepszych przykładów jego twórczości. IV Symfonia koncertująca to przede wszystkim  koncert fortepianowy reprezentującego ten sam poziom, co analogiczne utwory Brahmsa, Rachmaninowa czy Czajkowskiego - zachwycał się pianista. - Dokładnie pamiętam wrażenie, jakie wywołał na mój pierwszy kontakt z tym utworem. To było jakieś 10 lat temu, usłyszałem nagranie i było to dla mnie wielkie przeżycie. Wtedy odkryłem Szymanowskiego dla siebie.

Czytaj też:

W czwartek artyści wystąpią na kolejnym koncercie. Przygotowali na tę okazję specjalny program, na którym znajdą się utwory takich m.in. wykonawców jak Ludwig Beethoven, Grażyna Bacewicz czy Witold Lutosławski.

- Vadim jest bardzo zajęty więc staramy się zgrać nasze kalendarze i szukamy wspólnych wolnych terminów. Zawsze wtedy układamy specjalny program. Szukamy utworów, których jeszcze nie wykonywaliśmy, albo wracamy do muzyki, której dawno nie mieliśmy okazji grać. I taki też program przedstawiamy w tym roku. W najbliższy czwartek zagramy na przykład odkryte przez nas niedawno kapitalne wariacje Beethovena, trafiłam na nie całkiem przypadkiem w sklepie muzycznym - zapowiadała Alena Baeva.

- Zagramy też utwór znakomitego młodego kompozytora brytyjskiego Marka Simpsona. Fascynuje mnie jego muzyka, ostatnio  na londyńskich Promsach odbyła się prapremiera jego koncertu skrzypcowego - dodała skrzypaczka.

Festiwal Chopin i jego Europa, stanowi jeden z fundamentalnych, długofalowych projektów, realizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Każdego roku potwierdza swoją rangę jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Europy. Gromadzi rosnący krąg odbiorców zarówno w kraju, jak i za granicą i spotyka się z niezwykle wysokimi ocenami krytyków.

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Rozmawiała: Magdalena Łoś

Goście: Alena Baeva (skrzypaczka), Vadym Kholodenko (pianista)

Data emisji: 16.08.2021

Godzina emisji: 21.00

mw

Mecenas Mecenas
 
Czytaj także

Chopin i Jego Europa. "Festiwal został sformatowany, ale podstawy zostały"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 20:06
- Festiwal w swojej istocie pozostawił te fundamenty, które mu przyświecały od 15 lat. Podstawą jest to, że szczęściem jest słuchanie dobrej polskiej muzyki w bardzo dobrym wykonaniu, a jeszcze większym – słuchać dobrej polskiej muzyki w fantastycznym wykonaniu. To jest ta dominanta, która pozostała - mówił Stanisław Leszczyński podczas konferencji prasowej festiwalu Chopin i Jego Europa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin i Jego Europa. "Tegoroczne hasło wpisuje się w kontekst ostatnich miesięcy"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 12:14
- To co najbliższe, stawało się dalekie. Musieliśmy rezygnować z tego, co dla nas ważna, a tzw. normalność, która wydawała się już dana nam raz na zawsze, wymykała się nam - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, dyrektor Festiwalu "Chopin i Jego Europa", który rusza już 14 sierpnia pod hasłem "Tak daleko, tak blisko...".
rozwiń zwiń