"Siedem wczesnych pieśni (na głos i orkiestrę)" Albana Berga przed Trybunałem

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 19:30
Alban Berg głównym przedstawicielem tzw. II szkoły wiedeńskiej w muzyce i jednym z najciekawszych kompozytorów swoich czasów. Podczas spotkania w Dwójce jury w składzie: Anna Radziejewska, Ewa Szczecińska i Andrzej Sułek wysłuchało sześciu wykonań "Siedmiu wczesnych pieśni (na głos i orkiestrę)"... i wybirało najlepsze. 
Obrady Płytowego Trybunału Dwójki. Nz Anna Radziejewska i Andrzej Sułek
Obrady Płytowego Trybunału Dwójki. N/z Anna Radziejewska i Andrzej SułekFoto: Kusiński Wojciech/PR

Alban Berg (ur. 9 lutego 1885 roku w Wiedniu) początkowo muzyki uczył się w domu, grał na fortepianie i spontanicznie komponował, ale nie miał dalszych perspektyw edukacyjnych. Po ukończeniu szkoły podjął więc pracę stażysty w służbie cywilnej. Jego sytuacja zmieniła się dopiero wówczas, gdy w 1904 roku został prywatnym uczniem Arnolda Schönberga. Pod jego kierunkiem zdobył nie tylko niezbędną wiedzę w zakresie harmonii, kontrapunktu i podstaw kompozycji, ale też zyskał w Schönbergu starszego przyjaciela i doradcę w najróżniejszych życiowych sprawach.

ZOBACZ GALERIĘ Alban Berg "Siedem wczesnych pieśni (na głos i orkiestrę)" w Płytowym Trybunale Dwójki >>>>>

Berg szybko przyswoił nie tylko ogólne zasady kompozytorskiego rzemiosła, ale też eksperymentalne strategie twórcze swego mistrza. Świadectwem przemian jego stylu są wczesne pieśni, Sonata fortepianowa op. 1, Vier Lieder op.2 i Kwartet smyczkowy op.3. O ile pierwsze dwa dzieła napisane zostały jeszcze w języku romantycznym, to dwa ostatnie są już atonalne i podejmują pomysł Schönberga, by dzieło muzyczne oprzeć na jednej, stale rozwijającej się idei muzycznej.

(Źródło: muzykotekaszkolna.pl)

Posłuchaj
118:12 2022_05_14 17_00_29_PR2_Plytowy_Trybunal_Dwojki.mp3 "Siedem wczesnych pieśni (na głos i orkiestrę)" Albana Berga przed Trybunałem (Kto słucha - nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 14.05.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Karol Szymanowski. Uśmiechem kupował wielbicieli

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 05:50
Uważany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Choć wyrósł w rodzinie ziemiańskiej, jego muzyka na początku XX wieku zawładnęła europejskimi salonami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wałentyn Sylwestrow: muzyka we mnie zwyciężyła

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 07:10
- Kiedy zobaczyłem na własne oczy tragedię wojny, myślałem, że to już koniec, że nie będzie dla mnie powrotu do muzyki. Z czasem jednak muzyka we mnie zwyciężyła, a swoje przeżycia zacząłem ubierać w dźwięki - mówił pochodzący z Ukrainy Wałentyn Sylwestrow - jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów.
rozwiń zwiń