Yaroslav Shemet: dyrygenta uczy orkiestra [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 11:00
- Wykonując teraz muzykę ukraińską, robimy coś bardzo ważnego. Zachodnia Europa nie znała twórczości naszych kompozytorów, ale nie dlatego, że jest mało wartościowa. Nie miała szansy się przebić, była tępiona przez cenzurę. W końcu możemy pokazać naszą piękną kulturę i przekazać myśli kompozytorów z minionych epok. Szkoda, że aby to się stało, musiało się wydarzyć to, co się wydarzyło - mówił na antenie Dwójki ukraiński dyrygent Yaroslav Shemet.

Zobacz wideo:

(You Tube Dwójki)

  • Miał 11 lat, gdy zaczął studiować dyrygenturę, a 13 - gdy pokierował orkiestrą.
  • Dziś jako 26-latek jest m.in. kierownikiem artystycznym Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej i wykładowcą poznańskiej Akademii Muzycznej.
  • Gościem Cafe "Muza" był ukraiński dyrygent, Yaroslav Shemet. 

Yaroslav Shemet mieszka od wielu lat w Polsce, ale urodził się w Charkowie. Na antenie radiowej Dwójki gościł już w marcu ubiegłego roku. W porankowej audycji opowiadał wtedy o swojej fascynacji muzyką symfoniczną, która rozpoczęła się już we wczesnym dzieciństwie.

Kaprys zostania muzykiem

- Jako bardzo małe dziecko zobaczyłem w telewizji, jak gra orkiestra i od razu się w tym zakochałem. Na zasadzie takiego dziecięcego kaprysu powiedziałem mamie, że chcę być muzykiem. Mama natychmiast zaprowadziła mnie na przesłuchanie do szkoły muzycznej i przyjęli mnie do zerówki - wspominał artysta.

Muzyka to broń, więź i solidarność

Dyrygent mówił o wyjątkowym koncercie z orkiestrą Sinfonia Iuventus. - Każdy koncert od wybuchu wojny na Ukrainie ma dla mnie specjalne znaczenie. Mam okazję wykonywać muzykę kompozytorów ukraińskich, czuję się także ambasadorem ukraińskiej kultury, która przeżywa swoisty renesans. "Modlitwa za Ukrainę" to szczególny utwór Walentina Silwestrowa, w wersji chóralnej powstał tuż po wydarzeniach na Majdanie w 2014 roku. Właściwie ta muzyka mówi sama za siebie, grając ją, czuliśmy więź i solidarność - podkreślił Yaroslav Shemet.

Posłuchaj
60:00 2022_04_24 10_00_01_PR2_Cafe_Muza.mp3 Yaroslav Shemet: dyrygenta uczy orkiestra (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Koniec wojny jak najszybciej

Artysta powiedział, że przede wszystkim cierpią ludzie, ale dodał, że z pewnością zostaną odbudowane obiekty kulturalne, zniszczone podczas wojny. - Odbudujemy operę w Charkowie, także Teatr Dramatyczny w Mariupolu, jeden ze słynnych włoskich architektów zadeklarował, że wykona projekt za darmo. Najważniejsze jest zakończenie wojny, aby już nie ginęli ludzie - zaznaczył.  

Bardzo szybka ścieżka edukacji

Gość Dwójki mówił również o swej muzycznej edukacji. - Swoją drogę muzyczną zacząłem w wieku niespełna 4 lat, po drodze był klarnet, kompozycja. Drugi stopień szkoły talentów przy konserwatorium w Charkowie skończyłem już jako dyrygent chóralny i pianista w wieku 17 lat. Zdałem maturę, a potem tuż po skończeniu studiów zacząłem wykładać na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Według moich rodziców jako dziecko od razu byłem zainteresowany grą na wszystkich instrumentach, zatem dyrygowanie pojawiło się wręcz naturalnie. Praktykę z orkiestrą zacząłem bardzo wcześnie, technikę dyrygowania zacząłem poznawać w wieku 11 lat, pierwszy zespół jako dyrygent poprowadziłem, mając 13 lat. Od tego momentu nie rozstaję się z pulpitem dyrygenckim - opisywał.

Czytaj też:

Dziś Yaroslav Shemet jako 26-latek ma na swoim koncie m.in. koncerty w Europie i w Azji, pełnienie funkcji kierownika muzycznego w Operze Bałtyckiej czy występy w Elbphilharmonie w Hamburgu. 15 marca 2021 roku zaczął pełnić funkcję kierownika artystycznego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej jako najmłodsza osoba na tego typu stanowisku w Polsce. Później objął też funkcję głównego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej we Lwowie. Jest też najmłodszym wykładowcą w Instytucie Dyrygentury poznańskiej Akademii Muzycznej. 

Obecnie artysta włącza się w przedsięwzięcia kulturalne wspierające Ukrainę w walce z rosyjskim agresorem. 18 marca w Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbył się koncert "Solidarni z Ukrainą" w całości poświęcony muzyce ukraińskiej. Program wydarzenia ułożył właśnie Yaroslav Shemet.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Yaroslav Shemet (dyrygent)

Data emisji: 24.04.2022

Godzina emisji: 10.00

mo


Czytaj także

Premiera albumu Agnieszki Duczmal, laureatki Diamentowej Batuty. Gratulacje od marszałek Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 11:35
Agnieszka Duczmal została uhonorowana nagrodą Diamentowej Batuty. Przyznawana od 1995 roku przez Zarząd Polskiego Radia nagroda trafiła w ręce artystki 14 listopada. Dziś odbędzie się premiera dwupłytowego albumu, zatytułowanego "Diamentowe batuty. Agnieszka Duczmal", który powstał właśnie z tej okazji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartosz Michałowski: nie stosuję pracy wysiłkowej ze śpiewakami

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 12:56
- Wyznaję zasadę, że aby chór brzmiał jednolicie i pięknie nie wolno głosów w żaden sposób zniekształcać, nie wolno śpiewaka wprowadzać w tory pracy nienaturalnej dla niego. Ewentualnie można wskazywać mu jakieś elementy, które należałoby poprawić - mówił w Dwójce Bartosz Michałowski, dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Borowicz: w tej chwili każdy koncert jest darowany

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 12:00
- Mamy niesłychanie trudny organizacyjnie czas. Kiedy koncerty w ogóle odbywają się, a po nich dostajemy znakomity odzew ze strony przyjaciół czy liczących się krytyków, dziennikarzy, przedstawicieli środowiska muzycznego, to jest dla nas największa nagroda. To nam daje siłę - mówił w radiowej Dwójce maestro Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń