REKLAMA

"Tandaradei!", czyli jak pokazać Krzyżaków

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 16:00
– Zabawne, że i Sienkiewicz, i Aleksander Ford upierają się przy utworze, który jest pieśnią zupełnie nierycerską – mówił Łukasz Modelski w "Kryzysie wieku średniego".
Audio
  • "Tandaradei!", czyli jak pokazać Krzyżaków (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Realizacja filmu Krzyżacy w reżyserii Aleksandra Forda w 1960 r.
Realizacja filmu "Krzyżacy" w reżyserii Aleksandra Forda w 1960 r. Foto: PAP/CAF

W filmie "Krzyżacy" tytułowi bohaterowie przy byle okazji śpiewają tajemnicze "Tandaradei!", które pojawia się zarówno w scenie uczty, będącej prawdziwą męską orgią obżarstwa i pijaństwa, jak i w momencie, gdy filmowi rycerze zakonni prowadzą jeńców.

Oryginał tego utworu - w dziele Forda dość zniekształconego - został ułożony przez Walthera von der Vogelweide, którego do czasów Goethego uznawało się za największego poetę języka niemieckiego. Wbrew jednak kontekstowi "Krzyżaków" jest to pieśń niewieścia, wypowiedź kochanki, która opowiada o pewnej schadzce pod lipą...

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 5.06.2016

Godzina emisji: 18.00

mc

Czytaj także

Mieszko I. Dobry chrześcijanin czy zabijaka?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 19:40
– Naukowe spojrzenie na Mieszka i na problem chrztu wymaga sięgnięcia do świadectw, a nie domysłów poza nimi – mówił mediewista prof. Paweł Żmudzki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święty Graal. Kamień z korony Lucyfera?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 19:00
Tak przynajmniej jest zapisane w XIII-wiecznym niemieckim poemacie powstałym w Turyngii. O znaczeniu Świętego Graala w ikonografii, literaturze i teologii dyskutowaliśmy w Dwójkowej audycji "Kryzys wieku średniego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marchołt. Pornograficzny przebój średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 16:40
- Ta postać jest ciągle obecna w naszej kulturze, chociażby w osobie Tyriona Lannistera z serialu "Gra o tron" - zauważał Łukasz Modelski w audycji poświęconej słynnemu wiejskiemu mędrkowi, co nieobyczajnymi odzywkami zbijał z pantałyku króla Salomona.
rozwiń zwiń