Podręczniki o umieraniu. "Praktyczne, bez złudzeń"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 11:48
- To nie jest teoria, ale dokładne wskazywanie, co należy robić, mówiąc, jak należy postępować – tłumaczył Łukasz Kozak w audycji poświęconej średniowiecznym traktatom o dobrej śmierci.
Audio
  • Wokół średniowiecznych traktatów o umieraniu (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Ilustracja do traktatu ars moriendi z połowy XV w. Teksty te należały do dzieł moralistycznych przygotowujących, zgodnie z zaleceniami religijnymi, do odejścia z tego świata
Ilustracja do traktatu "ars moriendi" z połowy XV w. Teksty te należały do dzieł moralistycznych przygotowujących, zgodnie z zaleceniami religijnymi, do odejścia z tego świata Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Punktem wyjścia do rozmowy była książka Macieja Włodarskiego "Trzy traktaty o sztuce umierania" opowiadająca o łacińskich tekstach, ars moriendi, z XV wieku. Co znaczące bowiem, jak podkreślał w audycji Łukasz Kozak, obraz średniowiecza jako epoki bez reszty owładniętej obsesją śmierci jest stereotypowy. Dopiero pod koniec wieków średnich śmierć zawładnęła ludzką wyobraźnią.

Z kolei Łukasz Modelski zwrócił uwagę na inne uproszczenie. - Nie wiem, czy w traktatach o dobrej śmierci chodzi o pogardę świata. Główną myślą jest tu chyba przekonywanie ludzi, by trzymali się myślenia realistycznego. Nie marzyli o tym, że nie umrą. Żeby się nie łudzili.

Jakie zatem praktyczne wskazówki zawierają omawiane w audycji "De arte moriendi" Jana Gersona, "Ars moriendi" przypisywane m.in. Mateuszowi z Krakowa oraz traktat nieznanego autorstwa "Speculum artis bene moriendi"? W rozmowie również wyjaśnienie m.in., dlaczego teksty o dobrym umieraniu nie są przeznaczone dla rodziny konającego.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 13.11.2016

Godzina emisji: 18.00

jp/mz

Czytaj także

"Tandaradei!", czyli jak pokazać Krzyżaków

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 16:00
– Zabawne, że i Sienkiewicz, i Aleksander Ford upierają się przy utworze, który jest pieśnią zupełnie nierycerską – mówił Łukasz Modelski w "Kryzysie wieku średniego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaka tajemnicę skrywa mandylion z Edessy?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 09:00
O tym i innych intrygujących wizerunkach Chrystusa, które powstały w cudowny sposób, mówiliśmy w audycji "Kryzys wieku średniego".
rozwiń zwiń