Smoki, bazyliszki, węże i dzielni rycerze

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 11:09
Tematem audycji z cyklu "Kryzys wieku średniego" był średniowieczny obraz smoka i jego rodowód. Obraz różniący się znacznie od dzisiejszej wizji latających i ziejących ogniem potworów, która zadomowiła się w naszej popkulturze.
Audio
  • Średniowieczne smoki istniały naprawdę (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Gustave Moreau Święty Jerzy i smok
Gustave Moreau "Święty Jerzy i smok"Foto: Wikimedia/Creative Commons/domena publiczna

psałterz z Ultrechtu663.jpg
Średniowieczne pieśni o wiośnie i początku lata

W średniowieczu nie tylko wierzono w istnienie smoków, ale wręcz wiedziano, że one istnieją. Czemu ich nie spotykano? Czy dlatego, że było wówczas tylu smokobójców, iż stały się one gatunkiem wymarłym lub prawie wymarłym?

Smoki bardzo licznie zasiedlały wyobraźnię średniowieczną. Ich miejsce w podaniach różnych narodów leży gdzieś w pobliżu węży, a bywa, że za najbliższe towarzystwo mają bazyliszka. Badacze dowodzą, że wszystkie te stworzenia posiadają swój pierwowzór w monstrum z biblijnej apokalipsy, gdzie smok to zarazem wąż i na dodatek Szatan. W średniowiecznej tradycji, jego przeciwnikiem był rycerz, święta niewiasta lub śmiałek, który chciał posiąść przychylność losu.

Czym smoki różniły się od robaków, czy też robali? Jakie postaci mogły przyjmować i jakimi mocami dysponowały? Jak można było je pokonać? Czym powinien dysponować śmiałek, który zamierzał uśmiercić smoka? Kto był największym ze smokobójców, o których pisali dziejopisarze? Co dawało zgładzenie smoka? I co z tym wszystkim mają wspólnego dinozaury i krokodyle? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 8.04.2018

Godzina emisji: 21.00

mko/bch

Czytaj także

Kim był Magnus z trzymetrowej trumny w Czersku?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 12:00
W 1966 roku w Czersku odnaleziono grób, prawdopodobnie z XII wieku, który zawierał zwłoki dość rosłego mężyczny. Wokół tej postaci powstało wiele elektryzujących teorii, o których ze swadą dyskutowali prowadzący audycję "Kryzys wieku średniego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święte w średniowieczu. Dziewice albo wdowy

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 16:10
- Świętość była silnie powiązana z ideałami mnisimi takimi jak ubóstwo i czystość - o stylu życia kobiet uznawanych przed wiekami za święte opowiadał w Dwójce dr Grzegorz Pac z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Średniowieczne wojny na relikwie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 14:00
- Konkurujące o pielgrzymów miejsca kultu oskarżały się nawzajem o posiadanie relikwii fałszywych. Od tego rodzaju konfliktów się roi, co sprzyjało ogólnemu dystansowi do relikwii wśród części wiernych - mówił w Dwójce historyk Jerzy Pysiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polskie krucjaty? Nasi krzyżowcy wyprawiali się na Prusy"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 10:00
- Polskimi krucjatami w XIII wieku były wyprawy przeciwko Prusom. To ukoronowanie przyswajania idei wojny krzyżowej. Myślano tak: uderzenie na pogan wspiera chrześcijaństwo i jego obronę Jerozolimy przed muzułmanami - mówiła w Dwójce prof. Maria Starnawska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Templariusze", "Wikingowie", "Ludzie Północy". Popularne seriale osadzone w średniowieczu

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 15:11
W radiowej Dwójce przyjrzeliśmy się - krytycznym okiem - serialom: "Templariusze", "Wikingowie" oraz "Ludzie Północy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robin Hood. Podróż motywu przez popkulturę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 15:03
Był banitą i bohaterem średniowiecznych angielskich legend, ale jego istnienia nie potwierdzają źródła historyczne. To wcale jednak nie szkodzi jego popularności.
rozwiń zwiń