X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co śpiewa polska wieś w czasie Wielkiego Postu?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 13:13
- Pieśń "Stabat mater" właściwie na wsi nie funkcjonuje. Jeżeli już, to w wariancie melodycznym zgodnym z XIX-wiecznymi śpiewnikami, czyli mioduszewskim i późniejszym, siedleckim. Mamy za to mnóstwo piet późniejszych, XVII- i XVIII-wiecznych - mówił w Dwójce Adam Strug, śpiewak, kompozytor, instrumentalista, autor piosenek, badacz i popularyzator muzyki tradycyjnej.
Audio
  • O średniowiecznych narodzinach pieśni pasyjnej, łacińskich lamentach, włoskich laudach i ludowych pieśniach pasyjnych (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Adam Strug
Adam StrugFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Rozmowę o ludowych pieśniach pasyjnych poprzedził wstęp o średniowiecznych narodzinach pieśni pasyjnej, łacińskich lamentach i włoskich laudach. Wszystko zaczęło się od franciszkanów...

- W XIII wieku grupka dziwnych ludzi, którzy chcą realizować się ewangelicznie, ewangelicznie żyć w łonie Kościoła, organizują się, nie zostają spaleni na stosie, bo uznają zwierzchnictwo papieża. Jednym słowem - franciszkanie. Wprowadzają zupełnie niestandardowy jak dotychczas wymiar emocjonalnego przeżywania okresu pasyjnego. Zresztą nie tylko pasyjnego, bo powiedzmy, że to jest niedalekie od franciszkańskiego przeżywania Bożego Narodzenia - tłumaczył Łukasz Kozak.

- Powszechność to jest chyba słowo klucz do tego, o czym mówimy. Wydaje się, że muzyka pasyjna staje się muzyką przydrożną. Ta przydrożność obradza też ludowością, dlatego że to, co dotychczas śpiewano czy tworzono na dworach wyszło gdzieś w plener - dodał Łukasz Modelski.

W audycji mówiono m.in. o genezie najbardziej znanych pieśni pasyjnych, łacińskich lamentów i włoskich laud.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Gość: Adam Strug (śpiewak, kompozytor, instrumentalista, autor piosenek, badacz i popularyzator muzyki tradycyjnej)

Data emisji: 31.03.2019

Godzina emisji: 21.00

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Post. Co było wolno, a czego nie uchodziło jeść

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 22:00
- Źródłem postu są oczywiście chrześcijańskie nakazy religijne, które brały się z opozycji wobec tradycji żydowskiej. Etyka żywieniowa powstawała jednak w ramach kuchni śródziemnomorskiej, więc była w dużym stopniu lokalna – mówił w Dwójce prof. Jarosław Dumanowski.
rozwiń zwiń