Grzegorz Królikiewicz. Artysta mistyczny i bezkompromisowy

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 18:40
- Był niezwykle przenikliwy, widział rzeczywistość przenicowaną na atomy i takiego sposobu opisywania świata uczył studentów – mówił o swoim mistrzu w audycji "Pożegnania" reżyser i aktor Łukasz Barczyk.
Audio
Grzegorz Królikiewicz
Grzegorz KrólikiewiczFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Reżyser, scenarzysta filmowy, pedagog i profesor. Ale także ekscentryk, który nie godził się na oportunizm i kompromisy. Gdy w 1974 r. nakręcił „Wieczne pretensje”, PRL-owska komisja kolaudacyjna po zapoznaniu się z tym filmem poradziła mu podobno wizytę u psychiatry.

- Trafiłem do szkoły filmowej pełen uniesienia, przekonany, że reżyser to współczesny szaman, który może sterować nie tylko emocjami widzów, ale ludzkim życiem w ogóle. Ta wielka egzaltacja runęła z wielkim hukiem. Spotkałem bowiem człowieka, który miał w sobie ogień i gorączkę w oczach, a on tej gorączki użył do tego, by mnie otrzeźwić. Powiedział, że w filmie chodzi przede wszystkim o myśl, o dyscyplinę. Jest szaleństwem, w którym musi tkwić metoda – mówił w Dwójce Mariusz Grzegorzek.

Grzegorz Królikiewicz za swoją twórczość filmową i telewizyjną otrzymał wiele nagród, w tym m.in. Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, czy nagrody na festiwalach w Mannheim i Karlovych Varach. - Miał mistyczną wizję kina, a ta wizja ciągle się rozwijała, rodziła od nowa przy analizie kolejnego filmu. Swoim uczniom zostawił do poniesienia dalej tę płonącą chorągiew – powiedział reżyser Piotr Gralak.

O tym, dlaczego Grzegorz Królikiewicz był cenionym erudytą uważanym za twórcę niezwykłej teorii kina i ekscentrycznego geniusza pełnego paradoksów, posłuchamy w nagraniu audycji.

***

Przygotował: Jacek Wakar

Goście: Mariusz Grzegorzek (rektor PWSFTviT w Łodzi, scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny), Piotr Gralak (reżyser filmowy) i Łukasz Barczyk (reżyser, scenarzysta, producent, aktor i montażysta)

Data emisji: 2.11.2017

Godzina emisji: 18.00

mko/mz

Zobacz więcej na temat: Grzegorz Królikiewicz KULTURA

Czytaj także

"Sąsiady". Pudziana w filmie dopisali

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 11:00
- Nic, co pisze się o tym dziele do tej pory, nie jest prawdą - opowiadał Adrian Markowski, autor książki "Sąsiady", literackiego pierwowzoru filmu pod tym samym tytułem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Królikiewicz: jesteśmy marginesem

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 14:00
– Za margines uważa nas bowiem elita. Dopiero ta świadomość pozwala zbudować poczucie własnej godności – uważa reżyser filmu "Sąsiady".
rozwiń zwiń