Kto wymyślił bas Albertiego, jeśli nie Alberti?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 15:30
– Po wysłuchaniu całego klawiszowego dorobku Domenica Albertiego przeżyłem pewnego rodzaju zaskoczenie – mówił prof. Krzysztof Lipka.
Audio
  • Kto wymyślił bas Albertiego, jeśli nie Alberti? (Wszechświat na pięciolinii/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Mauro Cateb/flickr/cc by 2.0

Bas Albertiego jest figurą akompaniamentu muzycznego, którą zaczęto stosować w XVIII wieku. – To akordy rozłożone na pojedyncze dźwięki grane rytmicznie - pierwszy, trzeci, drugi, trzeci - w każdej z kolejnych występujących w utworze funkcji, którymi są tonika, subdominanta, dominanta i znów tonika – wyjaśniał badacz muzyki.

Specjaliści są jednak zgodni, że to nie Alberti wynalazł ten typ basu, a co najwyżej go spopularyzował. Prof. Krzysztof Lipka mówił w Dwójce m.in. o tym, skąd wziął się ów bas, ilustrując swój wykład licznymi przykładami jego zastosowania oraz muzyką samego Albertiego, która zaskoczyła samego muzykologa.

***

Tytuł audycji: Wszechświat na pięciolinii 

Prowadzi: prof. Krzysztof Lipka

Data emisji: 7.03.2016

Godzina: 19.30

mc/bch

Czytaj także

"Na początku był krzyk". Muzyka przez tysiąclecia

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 15:00
O historii muzyki, która w ciągu wielu wieków ze społecznej działalności użytkowej zamieniła się w sztukę, opowiadał w swoim kolejnym wykładzie prof. Krzysztof Lipka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

I fachowiec, i laik ma klucze do muzycznego raju

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 10:00
- Nie może się tak zdarzyć, że ktoś nie rozumie ukrytej treści muzyki klasycznej. Ten, kto tego nie pojmuje, tak samo nie rozumie wszelkiej innej sztuki - mówił prof. Krzysztof Lipka.
rozwiń zwiń