Szybkość, wirtuozeria i poszukiwanie...

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 15:14
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego, po raz ósmy umożliwił młodym pianistom pokazanie swojej artystycznej osobowości.
Audio
  • Andrea Bonatta o nauczaniu i konkursach pianistycznych

W "Europejskim Magazynie Kulturalnym" udaliśmy się do Bydgoszczy, gdzie w listopadzie odbył się VIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego. Cały muzyczny świat obchodzi właśnie 150. rocznicę urodzin kompozytora. Jego kompozycje, a także dzieła z szerokiego repertuaru pianistycznego, wykonywali artyści z 13 krajów. Zwyciężył Eduard Kunc, Rosjanin mieszkający w Londynie. W składzie międzynarodowego jury znalazł się natomiast m.in. Andrea Bonatta - pianista, związany z Wielkim Konkursem im. Busoniego w Bolzano i działający w Międzynarodowej Federacji Konkursów w Genewie.

Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego to bardzo interesujący i ważny w Europie konkurs, podczas którego za pomocą wyboru repertuaru, każdy z uczestników może pokazać swoją artystyczną osobowość.

- Dla mnie ważny był nie tylko wybór programu, ale również to, w jaki sposób programy występów zostały ułożone przez uczestników – mówił Bonatta. - Czas upływa i wiele się zmiana również w interpretacji, młodzi pianiści generalnie są szybcy, lubią przyspieszone tempo i wirtuozerię, stad bierze się różnica w porównaniu z uczestnikami minionych lat.

- Bardzo ważne jest, żeby młody człowiek przedstawił jasną, klarowną propozycję utworu, powinien wiedzieć czego pragnie. I tutaj ujawnia się osobowość artysty: idea kompozycji powinna być wyraźna, zarówno pod względem muzycznym, jak i psychologicznym. Lubię jak uczeń poszukuje – dodaje nasz gość.

Andrea Bonatta wspominał też własnych nauczycieli, m.in. Stefana Askenase, który był uczniem ucznia samego Fryderyka Chopina. Innego nauczyciela, Paula Badurę-Skodę bardzo cenił, ale jednocześnie nie podzielał jego klasycznego punktu widzenia, bo jak przyznał: - nauczyciel, który pracuje z ludźmi z wielu krajów, musi postarać się zrozumieć osobowość uczniów i docenić, że każdy z nich poszukuje czegoś innego w klasycznym repertuarze.

O pianistyce i tajnikach prestiżowych konkursów z Andreą Bonattą rozmawiała Anna Skulska. Aby wysłuchać rozmowy, kliknij ikonę dźwieku "Andrea Bonatta o nauczaniu i konkursach pianistycznych" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Bezcenne taśmy Paderewskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 10:12
Mija 150 lat od urodzin Ignacego Paderewskiego. W archiwach Polskiego Radia znajdują się bezcenne taśmy z jego nagraniami.
rozwiń zwiń