Ruth Slenczynska "My Life In Music"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 12:14
Żywa legenda fortepianu, 97-letnia Ruth Slenczynska była bohaterką audycji "Chopin osobisty". Urodzona w 1925 roku w Kalifornii, potomkini polskich imigrantów była "cudownym dzieckiem", które uczyli najwięksi mistrzowie złotej ery fortepianu: Alfred Cortot, Egon Petri, Arthur Schnabel czy Józef Hofmann.
97-letnia Ruth Slenczynska to żywa legenda fortepianu
97-letnia Ruth Slenczynska to żywa legenda fortepianuFoto: shutterstock

W wieku 9 lat Ruth Slenczynska spotkała Sergiusza Rachmaninowa, którego dziś jest ostatnią żyjąca uczennicą.

Kariera pianistki pełna jest spektakularnych momentów. Po raz pierwszy wystąpiła mając cztery lata, wkrótce zadebiutowała w Berlinie, a kilka lat później zagrała z orkiestrą w Paryżu. - Ojciec kochał muzykę i tę miłość starał się mi zaszczepić. Stwierdził, że skoro nie chcę grać na skrzypcach, będzie uczył mnie gry na fortepianie. Nauczył mnie tego, co sam umiał i zaczął posyłać mnie do różnych nauczycieli. Od jednego do drugiego, a wszyscy starali się podnieść poziom moich umiejętności. W taki sposób nauczyłam się grać - wspominała w Dwójce.

Bezprecedensowa kariera tej wspaniałej artystki, mimo traumatycznych doświadczeń z dzieciństwa i długie przerwy w karierze koncertowej, trwa już ponad 90 lat, a wciąż aktywna pianistka podpisała niedawno kontrakt z wytwórnią Decca.

W piątek (18.03) premierę miał jej najnowszy album pt. "My Life In Music". W pierwszym z serii spotkań z Ruth Slenczynską słuchaliśmy wybranych nagrań z tego albumu oraz wcześniejszych interpretacji pianistki, m.in. 24 Etiud op. 25 Chopina.


Posłuchaj
59:30 2022_03_20 16_00_05_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Ruth Slenczynska "My Life In Music" (Chopin osobisty/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 20.03.2022

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

Aleksandra Hałat: przygoda z muzyką Karola Rathausa będzie się rozgrywała dalej

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 18:00
- Przy pierwszym naszym zetknięciu z triem to ta muzyka nam się nie do końca podobała. Dopiero w miarę zagłębiania się w tą muzykę i odkrywania coraz ciekawszych historii w niej zawartych, uczucie do Rathausa narastało, aż znaleźliśmy się w sali nagraniowej - mówiła Aleksandra Hałat, pianistka i pomysłodawczyni projektu Rathaus Ensamble.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin - prawie w komplecie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 21:20
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wydał 14 płytowy zestaw chopinowskich nagrań Tatiany Szebanowej. Artystka, grając na Erardzie z 1849 roku, utrwaliła niemal wszystkie utwory polskiego kompozytora. O interpretacjach - zmarłej dziesięć lat temu pianistki - opowiadał Andrzej Sułek. 
rozwiń zwiń