Sonata b-moll Chopina w nowym nagraniu Alexa Szilasiego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 17:06
W ostatniej audycji tygodnia Chopinowskiego, w którym upamiętniamy 173. rocznicę śmierci najsłynniejszego polskiego kompozytora, słuchaliśmy w audycji Sonaty b-moll op. 35 (z "Marszem żałobnym") w nowym nagraniu węgierskiego pianisty Alexa Szilasiego.
Pianista przy klawiaturze
Pianista przy klawiaturzeFoto: Shutterstock/HiTecherZ

Alex Szilasi to ceniony artysta, urodzony w 1968 roku w Parmie. Słynie nie tylko z rejestracji wszystkich utworów Fryderyka Chopina na fortepianie Pleyela, ale także z pasji wyszukiwania i rekreowania historycznych instrumentów z warsztatu Camille'a Pleyela - firmy, którą preferowal sam Chopin.

W 2012 roku, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Alex Szilasi zarejestrował dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina wybrane Nokturny kompozytora na własnym pianinie Pleyela z 1847 roku. Obecne nagranie obu sonat Chopina zostało utrwalone na dużo młodszym instrumencie z kolekcji pianisty - fortepianie Pleyela zbudowanym około 1888 roku.

W audycji słuchaliśmy także Nokturnów Chopina we wspomnianym wykonaniu Alexa Szilasiego.


Posłuchaj
58:32 2022_10_23 16_00_26_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Sonata b-moll Chopina w nowym nagraniu Alexa Szilasiego (Chopin osobisty/Dwójka) 

Chopin w porze niedzielnego obiadu? Sądząc po Państwa zainteresowaniu, każdy czas jest dobry, by słuchać jego muzyki. W tej audycji kluczem jest jednak słowo "osobisty".

Osobisty wybór osobistych interpretacji. Nagrania z radiowego archiwum i najświeższe premiery płytowe, portrety legendarnych chopinistów i współczesne tendencje w wykonawstwie. Próba odpowiedzi na pytania o źródła tzw. chopinowskiego stylu i o to, jak zmienia się sposób odczytania muzyki Chopina w XXI wieku. A w tle - zapowiedzi wydarzeń muzycznych, rozmowy, zagadki i nagrody...

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 23.10.2022

Godzina emisji: 16.00

pg


Czytaj także

Film "Chopin. Nie boję się ciemności". Muzyka, która leczy

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 11:00
- Nie chcieliśmy robić kolejnego filmu biograficznego, bo biografia jest mniej lub bardziej znana ludziom, muzyka również. Stwierdziliśmy, że trzeba tego Chopina ugryźć inaczej - tak o filmie dokumentalnym "Chopin. Nie boję się ciemności" mówiła w Dwójce jego reżyserka Joanna Kaczmarek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyk Chopin i jego ostatnie kompozycje

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2022 17:15
W przededniu 173. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina słuchaliśmy ostatnich arcydzieł kompozytora, m.in. Sonaty wiolonczelowej g-moll op. 65 w nowym nagraniu zarejestrowanym przez wiolonczelistę Jean-Guihena Queyrasa i pianistę Alexandra Melnikova. Zabrzmiały też chopinowskie interpretacje Evgeny'ego Kissina i Grigory'ego Sokolova.
rozwiń zwiń