Kamil Pacholec - wschodząca gwiazda pianistyki

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2023 17:00
Bohaterem audycji był jeden z najciekawszych polskich pianistów młodego pokolenia, Kamil Pacholec. 24-letni artysta, finalista ostatniego Konkursu Chopinowskiego, to absolwent bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Ewy Pobłockiej. Obecnie jest studentem prof. Kevina Kennera na Uniwersytecie w Miami.
Kamil Pacholec
Kamil PacholecFoto: Darek Golik/NIFC

Zdobywca wielu pianistycznych laurów, w tym wyróżnienia na 18. Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie oraz II nagrody i nagrody Chopinowskiej na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, rozwija dziś błyskotliwą karierę koncertową. Niedawno zadebiutował na płycie bydgoskiej oficyny Sagittaria. Album zawiera jego interpretacje utworów Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Aleksandra Skriabina.

Czytaj także: "Spełniło się moje marzenie". Kamil Pacholec o finale Konkursu Chopinowskiego

W nagraniach z nowej płyty Kamila Pacholca słuchaliśmy m.in. Sonaty h-moll op 58 i Mazurków z op. 30. Zabrzmiała także Barkarola Fis-dur op. 60 Chopina zarejestrowana podczas Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach.

Posłuchaj
59:55 2023_01_29 16_00_01_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Kamil Pacholec - wschodząca gwiazda pianistyki (Chopin osobisty/Dwójka)

***

O audycji:

Chopin w porze niedzielnego obiadu? Sądząc po Państwa zainteresowaniu, każdy czas jest dobry, by słuchać jego muzyki. W tej audycji kluczem jest jednak słowo "osobisty".

Osobisty wybór osobistych interpretacji. Nagrania z radiowego archiwum i najświeższe premiery płytowe, portrety legendarnych chopinistów i współczesne tendencje w wykonawstwie. Próba odpowiedzi na pytania o źródła tzw. chopinowskiego stylu i o to, jak zmienia się sposób odczytania muzyki Chopina w XXI wieku. A w tle - zapowiedzi wydarzeń muzycznych, rozmowy, zagadki i nagrody...

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 29.01.2023

Godzina emisji: 16.00

mg

Czytaj także

"Na nowo zrozumieliśmy, jak ważna jest kultura wysoka". Dyrektor NIFC o Konkursie Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 02:34
Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i Konkursu Chopinowskiego Artur Szklener powiedział, że "świętem muzyki udowodniliśmy sobie, jak ważna jest kultura wysoka". Zakończył się 18. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Nagrodzeni pianiści wystąpili wieczorem w Filharmonii Narodowej na trzecim i ostatnim koncercie laureatów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #645. Halina Czerny-Stefańska w 100. rocznicę urodzin. "To nie była pianistka od fajerwerków"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 15:15
Tym razem Przemysław Psikuta i jego gość Marcin Zgliński prezentowali nagrania jednej z najsłynniejszych polskich pianistek w historii - Haliny Czerny-Stefańskiej. - Jan Popis jeden ze swoich esejów poświęconych Czerny-Stefańskiej nazwał "Majestat i charakter Polski". Coś w tym jest - mówił prowadzący audycję.
rozwiń zwiń