Zbigniew Żakiewicz – wspomnienie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2010 12:19
Zapraszamy na audycję o zmarłym w czerwcu br. gdańskim pisarzu i publicyście.
Audio

Audycja wspomnieniowa poświęcona zmarłemu 24 czerwca w Gdańsku pisarzowi i publicyście Zbigniewowi Żakiewiczowi. Urodzony w 1932 roku w Wilnie, dzieciństwo spędził w Mołodecznie, na terenie dzisiejszej Białorusi. Stamtąd w ramach powojennych repatriacji trafił do Łodzi, a potem do Gdańska, gdzie przez długie lata był wykładowcą w Instytucie Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

Zbigneiw Żakiewicz jest autorem powieści, opowiadań, szkiców literackich, książek dla dzieci (Saga wileńska; Tryptyk wileński: Wilcze łąki, Ród Abaczów, Wilio, w
głębokościach morza; Dziennik intymny mego N.N., Pożądanie Wzgórz
Wiekuistych).

W audycji wspominają go przyjaciele: Henryka Dobosz-Kinaszewska, Marian Pilot i Paweł Huelle. Usłyszymy również - z nagrań archiwalnych Polskiego Radia - opowieści Zbigniewa Żakiewicza o dzieciństwie spędzonym na Kresach i o powrocie tam po latach. Fragmenty książek Zbigniewa Żakiewicza przeczyta Jarosław Gajewski.

 Zapraszają Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

8 sierpnia (niedziela), godz. 18:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapiski ze współczesności: Zbigniew Żakiewicz

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2008 12:31
W audycji Zapiski ze współczesności bedzie prezentowana postać Zbigniewa Żakiewicza, urodzonego 6 czerwca 1933 roku w Wilnie, pisarza, publicysty, rusycysty i historyka literatury rosyjskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakładka literacka: Kazimierz Brandys

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2010 16:55
7 marca 2010, godz. 18:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Żakiewicz - "Podróżny"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2008 13:30
Słuchowisko jest udramatyzowanym fragmentem powieści Zbigniewa Żakiewicza pt. "Biały karzeł". Tytułowy bohater - podróżny - podczas jazdy pociągiem przeżywa zaburzenie poczucia czasu i przestrzeni.
rozwiń zwiń