X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jacek Żakowski o Leopoldzie Ungerze: Wielki Europejczyk polskiego dziennikarstwa

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 15:00
Wybitny publicysta zmarł 20 grudnia 2011 roku. Dwójka przypomina wypowiedzi sprzed dziesięciu lat, gdy Leopold Unger przyjechał do Warszawy z okazji wydania wspomnieniowej książki pod wiele mówiącym tytułem "Intruz".
Audio
  • Rozmowa z Leopoldem Ungerem przeplatana fragmentami laudacji Jacka Żakowskiego

- Przez całe życie byłem intruzem. Tyle, że czasami udawało mi się innych przekonać, że z intruza mogą być korzyści  - wyjaśnił wtedy dziennikarz. - To świetny sposób na ciekawe życie i znakomita, choć trudna do utrzymania, pozycja dla dziennikarza.

W Polsce Leopold Unger okazał się intruzem w 1968 roku. Resztę życia spędził więc w Brukseli. Niemal do końca pisał do belgijskiego "Le Soir" pod pseudonimem Pol Mathil, a do paryskiej "Kultury" jako Brukselczyk. Był także stałym współpracownikiem paryskiej "Kultury", Radia Wolna Europa, sekcji polskiej BBC, a także "International Herald Tribune".

Jak zauważa Jacek Żakowski, "w przeciwieństwie do większości emigrantów nie utkwił nigdy w emigracyjnej redakcji". Po 1989 roku Lepold Unger powrócił także na łamy prasy krajowej, stając się "jedynym oknem na świat w polskich mediach".

Podróż wiecznego "intruza" zakończyła się definitywnie przed kilkoma tygodniami w Brukseli. Rozpoczęła się w przedwojennym Lwowie, którego nie odnalazł on niestety podczas swojej jedynej "dorosłej" eskapady do rodzinnej miejscowości. - Nigdy więcej tam nie wrócę. Dziś to niestety prowincjonalne miasto, jakich wiele. Nie poznałem własnego domu i szkoły - zdradził Leopold Unger w 2002 roku. - Jedyne miejsce, do którego mogę jeszcze wracać, to grób brata... we Włoszech.

Posłuchaj felietonów i fragmentów rozmów z Leopoldem Ungerem w archiwum serwisu "Radia Wolności" >>>

Jak ważny dla Leopolda Ungera był "dzennikarski stres"? Dlaczego cenił kumoterstwo? I jak wspomina pierwsze spotkanie z Jerzym Giedroyciem?

Zapraszamy do wysłuchania całej udycji Ewy Stockiej-Kalinowskiej, w której wykorzystano fragmenty wypowiedzi Leopolda Ungera z 2002 (kiedy to przyjechał do Warszawy z okazji wydania książki "Intruz"), a także fragmenty laudacji Jacka Żakowskiego wygłoszonej z okazji przyznania Leopoldowi Ungerowi nagrody polskiego PEN Clubu (2009)Audycja Ewy Stockiej-Kalinowskiej.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Brukseli zmarł wielki polski dziennikarz i publicysta Leopold Unger

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 12:07
W Brukseli zmarł znany dziennikarz i publicysta Leopold Unger - poinformował zastępca redaktora naczelnego "Le Soir". Miał 89 lat. Od dłuższego czasu chorował na raka.
rozwiń zwiń