Wisława Szymborska "Pisanie życiorysu"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 12:51
Słuchowisko poetyckie złożone z wierszy Poetki, którą pożegnaliśmy dziś w Krakowie.

Teksty, które zostały przywołane w słuchowisku "Pisanie życiorysu", pochodzą z tomu "Wielka liczba". Audycję zrealizowano w 1996 roku, a wyemitowano 10 grudnia, w dniu wręczania Wisławie Szymborskiej Literackiej Nagrody Nobla.

W słuchowisku zabrzmią również wiersze Noblistki przetłumaczone na różne języki: po niemiecku w tłumaczeniu Karla Dedeciusa, po francusku w przekładzie Jerzego Lisowskiego, po angielsku tłumaczone przez Adama Czerniawskiego, hiszpańsku w przekładach Abla Murcii Soriano i Gerardo Beltrana, rosyjsku w tłumaczeniach Światosława Swiackiego i Andrieja Bazilewskiego, a także po włosku w przekładzie Paolo Gesumunno. Zamysłem autorek tej audycji było pokazanie, że twórczość Wisławy Szymborskiej w momencie przyznawania Nobla już dawno przekroczyła granice Polski.

Wśród wykonawców usłyszymy między innymi: Krzysztofa Kolbergera, Agnieszkę Pilaszewską, Agnieszkę Kotlarską, Krzysztofa Gosztyłę, Hannę Stankównę, Marka Obertyna i Ewę Ziętek.

Adaptacja Teresy Kalińskiej i Ewy Stockiej-Kalinowskiej, reżyseria Janusza Kukuły, obsada: Marek Obertyn, Ewa Ziętek, Tadeusz Borowski, Agnieszka Kotlarska, Krzysztof Kolberger, Krzysztof Gosztyła, Agnieszka Pilaszewska, Anna Chitro.

9 lutego (czwartek), godz. 21:30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wisława Szymborska (1923-2012)

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2012 18:54
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 12:00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie - będą mieć charakter otwarty i świecki, poprowadzi ją aktor Andrzej Seweryn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na chwilę tu jestem i tylko na chwilę

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 09:09
Może poezja jest po to, by choć raz spojrzeć na coś, co codzienne i oczywiste, jako na rzecz wyjątkową, która przecież mogłaby się nie wydarzyć. Może poezja uczy uważnego życia.
rozwiń zwiń