Zmęczony byciem poetą

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 11:38
Stanisław Grochowiak nosił się z zamiarem napisania sztuki o Krasińskim oraz filmu o Norwidzie. Byłyby to utwory bardzo nowatorskie, niezmiernie ciekawe. A ich bohaterowie byliby fascynująco współcześni.
Audio
  • Fragmenty audycji o Grochowiaku i jego stosunku do Krasińskiego i Norwida.

- Na przykład ulica warszawska, po której w filmie mieli się Norwid i jego znajmoi, przyjaciele przechadzać, miała być równocześnie ulicą sprzed 100 lat i ulicą współczesną - mówiła Anna Róża Burzyńska, autorki książki "Maska twarzy. Twórczość dramatyczna Stanisława Grochowiaka".

Scenariusz to tekst, nad którym Grochowiak pracował, gdy był już bardzo chory, i pewnie dlatego go nie skończył. Fragmenty pomysłów i zarysy scen i dialogów zachowały się w ocalałych notatnikach Grochowiaka. 

O samym Norwidzie mówił Grochowiak, że był mu bardzo bliski, także poprzez bliskość doświadczenia wykluczenia i niezrozumienia. Jeśli zaś chodzi o Krasińskiego ze sztuki, którą przygotowywał Grochowiak, postać ta obmyślana była jako zdemitologizowana, z silnie eksponowanymi elementami słabości i niedoskonałości, których zresztą wcale nie kryje.

- Jest to Krasiński zrzucony z piedestału, także zmęczony byciem wieszczem, prorokiem, wielkim poetą - określa postać z nieukończonej sztuki dr Burzyńska. - Tego Krasińskiego nie sposób polubić, a jednocześnie współczujemy mu.

Być może odnajdą  się kiedyś jeszcze inne fragmenty tej ostatniej sztuki, byłaby to niewątpliwie cenna pozycja w naszym repertuarze dramatycznym - obraz Krasińskiego, nakreślony także w jego kontaktach z Norwidem. Zobaczylibyśmy portrety dramaturgów i poetów w ujęciu dramaturga-poety.

Audycję "Krasiński i Norwid według Grochowiaka" przygotowała Iwona Malinowska.

Czytaj także

Zagadka Delfiny Potockiej

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2010 17:37
O kobiecie, której Chopin poświęcił swój Koncert fortepianowy f-moll, Michał Montowski rozmawia z wybitnym znawcą liteartury oraz kultury polskiego romantyzmu, profesorem Andrzejem Fabianowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okna Laury Riding Jackson

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 16:45
Jednym z najbardziej znanych epizodów biografii Laury Riding Jackson była jej próba samobójcza. Przeżyła cudem, a jej romans z Robartem Gravesem wszedł w nowy etap.
rozwiń zwiń