X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Radio Wolna Europa - największy sukces w ideologicznej zimnej wojnie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 09:39
- RWE było rozgłośnią polską, a nie zagraniczną nadającą po polsku. Patrzyliśmy na ważne sprawy z punktu widzenia odbiorcy w Polsce - mówił Marek Łatyński, ostatni dyrektor RWE.
Audio
Radio Wolna Europa - największy sukces w  ideologicznej zimnej wojnie

- Uruchomienie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa było największym sukcesem w ideologicznej zimnej wojnie Zachodu ze Wschodem - te wypowiedziane niegdyś przez prezydenta Nixona słowa przywołał w swoich wspomnieniach Marek Łatyński, którego - z nagrań archiwalnych - usłyszeliśmy w Dwójkowej audycji. Mimo tego, że polska sekcja - jako część  RWE - była finansowana przez Amerykanów, jej zadanie nie polegało na reprezentowaniu polityki zagranicznej czy wewnętrznej USA. - Zasadą było patrzenie na sprawy międzynarodowe z punktu widzenia kraju odbiorcy, czyli w tym przypadku Polaków - podkreślał Marek Łatyński. Jak głosiła sama nazwa, Głos Wolnej Polski RWE (tak do maja 1958 roku oficjalnie tytułowała się Rozgłośnia Polska) był tworzony przez Polaków i dla nich - tych za żelazną kurtyną, pozbawionych źródeł informacji niezależnej, prawdziwej.
- RWE było drogowskazem nie tylko dla wszystkich działań niepodległościowych w kraju, ale również odegrało wielką rolę w dziedzinie kulturalnej - przypominał, już w latach 90., Jerzy Giedroyc. W istocie, trudno byłoby wyliczyć wszystkich ważnych dla polskiej kultury ludzi, którzy pojawili się w RWE - lub o których na antenie mówiono. Czapski, Gombrowicz, Tyrmand, Wierzyński, Herling-Grudziński, Miłosz, Rubinstein – to niektóre z tysięcy głosów, które zagościły przed mikrofonem Rozgłośni Polskiej. Jak podkreślał w Dwójkowej audycji prof. Jerzy Pomianowski, znakomity tłumacz, współpracownik RWE, znamienny i znaczący był w Rozgłośni stosunek do słuchacza. W wielkim skrócie można byłoby go określić mianem: poważny, oparty na zaufaniu, zakładający wysoki poziom intelektualny słuchającego. - Po audycjach Radia Wolnej Europy można było się poczuć podniesionym na duchu. W pewnym sensie docenionym - mówił Jerzy Pomianowski.
- Cudownie opowiadał Tadeusz Nowakowski. Ks. Tadeusz Kirschke mówił o religii z nieprawdopodobnym zapałem. Jak byłem wtenczas agnostykiem, ręce bym mu całował - opowiadał Pomianowski. Swoimi wspomnieniami ze słuchania RWE podzielił się również pisarz Marek Nowakowski. Przywoływał wspaniałe głosy: Wittlina, Jeleńskiego, Herlinga-Grudzińskiego, audycje sportowe z niezrównanym sprawozdawcą Trojanowskim czy też fascynujące felietony podróżnicze Wacława Zbyszewskiego.
Jak więzień Władysław Bartoszewski dowiedział się o istnieniu "imperialistycznej agentury" zwanej RWE? Dlaczego zespół włoskich muzykantów zaśpiewał po polsku (korzystając z zapisu fonetycznego...) nasze przeboje ludowe? Na czym polegał fenomen audycji Jana Nowaka-Jeziorańskiego, że - jak stwierdził Pomianowski - były niczym gwóźdź do trumny komunizmu? Zapraszamy do wysłuchania audycji "Mówi Radio Wolna Europa", w której usłyszeliśmy: ostatniego dyrektora Rozgłośni Polskiej RWE Marka Łatyńskiego, Macieja Morawskiego - korespondenta RWE w Paryżu w latach 1965 -1992, Jana Tyszkiewicza (od 1961 w RWE, gdzie kierował działem muzyczno-rozrywkowym), prof. Władysława Bartoszewskiego, prof. Jerzego Pomianowskiego oraz Marka Nowakowskiego.

Audycję przygotowały Ewa Stocka-Kalinowska i Joanna Szwedowska.
***

3 maja 1952 roku polska sekcja Radia Wolna Europa rozpoczęła z Monachium nadawanie stałych audycji w języku polskim. Jej pierwszym dyrektorem został kurier i emisariusz Komendy Głównej AK i Rządu RP na uchodźstwie Jan Nowak-Jeziorański. Zobacz więcej
Program Drugi Polskiego Radia przygotował z okazji tego ważnego jubileuszu 10-odcinkowy cykl audycji, których celem jest przypomnienie roli i działalności w RWE polskich pisarzy i tworzonych przez nich audycji oraz programów. W trzech wyemitowanych już odcinkach wysłuchaliśmy opowieści o poprzednikach RWE (rozgłośni, które omijając cenzurę, docierały do kraju), o niełatwych początkach Polskiej Rozgłośni oraz o głośniej sprawie Józefa Światły.
W związku z 60. rocznicą rozpoczęcia nadawania audycji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa z Monachium, Polskie Radio uruchomiło serwis wolnaeuropa.polskieradio.pl.
 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radio Wolna Europa wkracza do Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2012 16:36
– To, co przez kilkadziesiąt lat wydawało się abstrakcją, stało się faktem. W Warszawie utworzono placówkę RWE – wspominał w Dwójce Andrzej Mietkowski, współpracownik RWE, BBC i paryskiej "Kultury", Dyrektor i Redaktor Naczelny Portalu polskieradio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio Wolna Europa wg Nowaka-Jeziorańskiego i Bartoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 00:00
Z okazji 60-lecia powstania Rozgłośni Polskiej RWE w "Wieczorze naukowym" przypomnieliśmy fragmenty audycji, której gośćmi byli Jan Nowak-Jeziorański i prof. Władysław Bartoszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mówi Radio Wolna Europa - Głos Wolnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 01:00
W latach komunizmu Rozgłośnia Polska RWE była najczęściej słuchaną w Polsce stacją. Po raz pierwszy rozbrzmiała w eterze 3 maja 1952 roku.
rozwiń zwiń