Nie można bezkarnie wziąć Nobla

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2012 10:01
Dlaczego poetka robiła wszystko, by nie pisano o jej życiu? Jaką stanowili parę z Miłoszem i co skrywają ostatnie rękopisy Noblistki?
Audio
Wisława Szymborska
Wisława SzymborskaFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Nowe wiersze i nowa biografia. W Dwójkowej "Zakładce literackiej" powróciliśmy do ważnych nowości literackich związanych z krakowską poetką. W audycji Joanny Szwedowskiej "Dwa razy Szymborska” usłyszeliśmy relację z dwóch wieczorów, które odbyły się w ostatnich tygodniach.
Wysłuchaliśmy nagrania ze spotkania w Radiu Kraków, gdzie odbywała się promocja nowego wydania biografii Noblistki "Pamiątkowe rupiecie", której autorkami są Anna Bikont i Joanna Szczęsna. Jak powiedziała ta druga, poetka była niechętna biografii na swój temat. - Na początku sabotowała przedsięwzięcie, ale uświadomiła sobie w pewnym momencie, że tak się nie da. Nie można bezkarnie wziąć Nobla. Uznała więc, bardzo sprytnie, że lepiej zrobić to raz, a dobrze i mieć z głowy. A skoro my mieliśmy to już tak bardzo zaawansowane… - opowiadała współautorka książki.

Owa niechęć do biografii wynikała u poetki między innymi z przyjętego dystansu do siebie oraz własnego życia (by nie powiedzieć: ze skromności). - Odkryłyśmy nieznane zdjęcia rodzinne, wykonałyśmy drzewo genealogiczne, ale tak naprawdę ona nie była zainteresowana swoją biografią, miała do niej dystans - mówiła Anna Bikont.
W audycji znalazła się obszerna relacja z krakowskiego spotkania, w którym udział wzięli Ewa Lipska, Bronisław Maj (opowiadający m.in. o Kornelu Filipowiczu), Andrzej Franaszek (m.in. komentujący fantastyczną wizję związku małżeńskiego Szymborskiej i Miłosza) oraz autorki biografii. Dyskusję prowadził Jerzy Illg.
Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której także rozmowa z Joanną Szczęsną oraz relacja z warszawskiego Teatru Ateneum, gdzie miała miejsce promocja ostatniego tomiku Wisławy Szymborskiej "Wystarczy". W spotkaniu udział wzięli Ryszard Krynicki, który opowiadał o zachowanych rękopisach poetki, oraz Julia Hartwig, Justyna Sobolewska i Tadeusz Nyczek.

Czytaj także

Na chwilę tu jestem i tylko na chwilę

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 09:09
Może poezja jest po to, by choć raz spojrzeć na coś, co codzienne i oczywiste, jako na rzecz wyjątkową, która przecież mogłaby się nie wydarzyć. Może poezja uczy uważnego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedokończone wiersze Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 11:52
- Niezwykłe było to, że w przypadku tego tomu, ona miała ochotę mówić o tych wierszach. Opowiadała o tematach, które ją jeszcze interesują. To się wcześniej rzadko zdarzało - opowiada sekretarz poetki, Michał Rusinek. Dziś, w tomie "Wystarczy" ukazują się jej ostatnie wiersze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W sklepach jest już biografia Szymborskiej oraz... wyklejanki

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 11:20
Pierwsza, pełna biografia Wisławy Szymborskiej nosi tytuł "Pamiątkowe rupiecie". Jej autorkami są Joanna Szczęsna i Anna Bikont.
rozwiń zwiń