REKLAMA

Opera o przeklętym żeglarzu na festiwalu w Bayreuth

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 17:00
W retransmisji z Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth usłyszymy "Holendra tułacza", słynną operę romantyczną Ryszarda Wagnera.
Thomas Johannes Mayer, odtwórca tytułowej roli w tegorocznej odsłonie Holendra tułacza Festiwalu w Bayreuth
Thomas Johannes Mayer, odtwórca tytułowej roli w tegorocznej odsłonie "Holendra tułacza" Festiwalu w Bayreuth Foto: www.thomasjmayer.com/mat. prasowe

Tytułowy marynarz, Hendrik van der Decken, przysiągł, że choćby miał żeglować do sądnego dnia, dopłynie do celu. I do dziś żegluje... Przeklęty statek widziało wielu świadków. Szczególnie często pojawia się u wybrzeży południowej Afryki, ale spotykano go i w Kalifornii. Jednym ze świadków był późniejszy król Jerzy V, służący na HMS Inconstant – opis spotkania zanotowany książęcą ręką zachował się w dzienniku pokładowym.

Ponieważ widmo ukazuje się przy dobrej pogodzie, wyjaśnienie naukowe brzmi: miraż. Dwudziestowieczni świadkowie upierają się jednak, że zjawa jest starym, siedemnastowiecznym żaglowcem, jakich już od dawna na morzach nie ma... Legenda zainspirowała niezliczone utwory literackie i, właśnie, znakomitą operę Ryszarda Wagnera.

Program:

Ryszard Wagner Holender tułacz – opera romantyczna w trzech aktach

wyk. Peter Rose - bas (Daland), Ricarda Merbeth - sopran (Senta), Andreas Schager - tenor (Eryk), Christa Mayer - sopran (Mary - piastunka Senty), Benjamin Bruns - tenor (Sternik statuk Dalanda), Thomas Johannes Mayer - bas (Holender), Chór Festiwalowy w Bayreuth, Orkiestra Festiwalowa w Bayreuth, dyr. Axel Kober (Bayreuth, 30.07.2016)

***

Na "Letni festiwal muzyczny" w niedzielę (31.07) w godz. 20.00-23.00 zaprasza Marcin Majchrowski.

jp/mc

Czytaj także

"Ryszard Wagner miałby dziś własną telewizję"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 20:00
- Łatwo się domyślić jakby się nazywała: Telewizja Ryszarda Wagnera. Przez 24h prezentowałby w niej samego siebie - ironizował w Dwójce prawnuk słynnego niemieckiego kompozytora, autor książki "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną".
rozwiń zwiń