Vox Luminis na Wratislavii Cantans. Transmisja!

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 14:15
W audycji "Letni Festiwal Muzyczny" zapraszamy na koncert zatytułowany "Dynastia Bachów – 150 lat tradycji motetowej".

Bachowie muzykowali przez całe pięć pokoleń. Niezwykłe zdolności, jakimi zostali obdarzeni członkowie rodu, sprawiły, że w XVII i XVIII wieku zajmowali oni wszystkie ważniejsze posady muzyków w środkowych Niemczech – byli cenionymi organistami, kantorami i kapelmistrzami. Nazwisko Bach jednoznacznie kojarzyło się z artystą-muzykiem.

Co ciekawe, najzdolniejszy z całej rodziny, Johann Sebastian, o swojej twórczości wypowiadał się niechętnie i z niezwykłą skromnością, pisząc o sobie jedynie: "muzykant". Chwalił jednak niektórych swych krewnych, nazywając ich kompozytorami – w owych czasach tytuł ten był najbardziej prestiżowym, jaki mógł zyskać muzyk. Podczas kolejnego koncertu w ramach Wratislavii Cantans usłyszymy utwory zarówno samego kantora z Lipska, jak i czterech innych utalentowanych członków rodu, w tym m.in. Johanna (stryjeczny dziadek J. S. Bacha) i jednego z największych z rodu po Johannie Sebastianie – Johanna Michaela (pierwszy teść J.S. Bacha, ojciec Marii Barbary). 150 lat – niemal tyle czasu minęło od narodzin najstarszego do śmierci najmłodszego z kompozytorów, których twórczość zaprezentuje wybitny belgijski zespół Vox Luminis. Muzycy doceniani są na całym świecie za swe interpretacje muzyki baroku, dzięki którym cztery lata temu zostali wyróżnieni prestiżową nagrodą Gramophone zwaną „Oskarem muzyki klasycznej”. Artyści tym razem skoncentrują się na rodzaju dzieł, o którym czasem zapominamy, myśląc o baroku – motetach. Gatunek ten, kojarzony przede wszystkim ze średniowieczem i renesansem, w XVII wieku odnalazł swe miejsce w liturgii protestanckiej jeszcze zanim wprowadzono na jego miejsce kantatę.

Program:

Johann Bach Unser Leben ist ein Schatten; Johann Bach Sei nun wieder zufrieden; Johann Michael Bach Herr ich warte auf dein Heil; Johann Michael Bach Sei, lieber Tag, willkommen; Johann Michael Bach Nun treten wir ins neue Jahr; Johann Michael Bach Halt was du hast; Johann Christoph Bach Lieber Herr Gott, wecke uns auf; Johann Christoph Bach Der Mensch von Weibe; Johann Christoph Bach Fürchte dich nicht; Johann Ludwig Bach Das Blut Jesu Christi; Johann Ludwig Bach Das ist meine Freude; Johann Sebastian Bach Jesu meine Freude BWV 227

Wyk. Zespół Vox Luminis, dyr. Lionel Meunier

(transmisja z 51. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, Wrocław, kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja)

***

Na "Letni Festiwal Muzyczny" w środę (7.09) w godz. 19.00-22.30 zaprasza Klaudia Baranowska.

materiały prasowe Wratislavia Cantans/bch/mc

Czytaj także

Lionel Meunier: Herreweghe zmienił moje życie

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 12:00
- Do 18. roku życia nie znosiłem muzyki wokalnej - zdradził Lionel Meunier, szef znakomitego zespołu wokalnego Vox Luminis. Co się zdarzyło potem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fabio Biondi: nie ma kryzysu w muzyce klasycznej

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 12:22
Włoski skrzypek i dyrygent gości wraz z Europa Galante na festiwalu Chopin i jego Europa. W Dwójce mówił m.in. o tym, że Polska jest obecnie najlepszym miejscem w Europie dla muzyki klasycznej.
rozwiń zwiń