Tina Gorina: porusza mnie postać Halki

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 13:50
- Nie znałam wcześniej tego dzieła i kiedy zobaczyłam "Halkę" po raz pierwszy, było to dla mnie jak objawienie - mówiła w Dwójce odtwórczyni tytułowej roli w operze Moniuszki na festiwalu "Chopin i jego Europa".
Audio
  • Tina Gorina: porusza mnie postać Halki (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Tina Gorina podczas koncertu w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego, 24 sierpnia 2018 r.
Tina Gorina podczas koncertu w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego, 24 sierpnia 2018 r.Foto: materiały prasowe/archiwum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

W Warszawie "Halka" po raz pierwszy zabrzmiała w wersji koncertowej wykonanej w języku włoskim i na instrumentach z epoki. Przed występem Tina Gorina martwiła się, że dla Polaków opera ta może brzmieć dziwnie w jej ojczystym języku. - Widziałam kilka polskich wersji "Halki" i mimo że nie rozumiałam ani słowa, miałam wrażenie, że język polski jest bardziej wyrazisty, namiętny i bardziej pasuje do opery o takiej tematyce. Włoski jest chyba zbyt śpiewny.

W audycji śpiewaczka opowiadała o swojej interpretacji bohaterki dzieła Stanisława Moniuszki. Tina Gorina opowiedziała o zabiegach, poprzez które starała się uczynić Halkę postacią nieco bardziej interesującą. Artystka mówiła też o planach wystawienia tej opery we Włoszech ("myślę, że Włosi będą zachwyceni").

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Gość: Tina Gorina (śpiewaczka)

Data emisji: 24.08.2018

Godzina emisji: 21.25

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

bch/jp

Czytaj także

Lorenzo Coppola: potrzeba nam muzyki powszedniej

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 13:52
- Nie możemy codziennie raczyć się wykwintnymi daniami kuchni francuskiej. Potrzeba nam też potraw mniej wyszukanych. Czy zawsze musimy słuchać cenionego kompozytora? Czy każdego dnia chcemy zjeść wykwintny posiłek? Nie! – przekonywał w Dwójce znakomity klarnecista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gianluca Capuano: Concerto Köln to orkiestra pionierów

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 15:35
- Jeśli chodzi o odkrywanie dawnej praktyki wykonawczej, orkiestra ta jest grupą pionierów. W środowisku są żartobliwie nazywani "świniami truflowymi" ze względu na konsekwencję i skuteczność tych poszukiwań. To zespół o wspaniałej historii – mówił w Dwójce ceniony dyrygent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fabio Biondi: chcieliśmy złożyć hołd polskiej twórczości barokowej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 16:06
- Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem poznać tę muzykę i że teraz mam możliwość zaprezentowania jej słuchaczom Festiwalu Chopin i jego Europa. Chciałbym też unaocznić im, że reprezentuje ona ten sam poziom, co dzieła Merula, Castella i wielu innych znanych muzyków baroku - mówił o twórczości Adama Jarzębskiego włoski dyrygent i twórca zespołu Europa Galante.
rozwiń zwiń