Kate Liu: wróciłam po długiej przerwie i trudnych doświadczeniach

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 12:08
- Zaczęłam koncerty jakieś pół roku temu i powoli wracam do normalnej rutyny. W ostatnich miesiącach grałam głównie w USA. To był rodzaj przygotowania do przyszłych występów. Możliwe, że w przyszłym roku wrócę do Polski - mówiła w Dwójce amerykańska pianistka, która w piątek (9.08) wystąpiła na Festiwalu w Dusznikach-Zdroju.
Audio
  • Kate Liu o swoim powrocie na scenę, programie recitalu na Festiwalu w Dusznikach-Zdroju i muzyce Fryderyka Chopina (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
  • Prof. Elżbieta Tarnawska o występie Kate Liu na 74. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Kate Liu
Kate LiuFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W programie jej recitalu w Dworku Chopina znalazła się m.in. VIII Sonata fortepianowa Sergiusza Prokofiewa. - To jedna z jego sonat wojennych, ostatnia z trzech. Jest chyba najbardziej psychologicznie wymęczona i w pewnym sensie bezwzględna mentalnie. Pierwsza część wygląda w krainę duchów, jest bardzo niepokojąca i psychologicznie nawet przerażająca. Wydaje mi się, że niejako opisuje jego własne doświadczenia czy też przywołuje obraz i myślenie z czasów wojny. W sposób w jaki on ją postrzegał. Druga część jest skromnym walczykiem, rodzajem intermezza.  Trzecia przenosi nas prosto w czas wojny ze swoją bombatyczną naturą i całą gwałtownością. Uwielbiam takie stany, a Prokofiew świetnie je portretuje - podkreślała Kate Liu.

Czy Amerykanka utrzymuje kontakt z innymi uczestnikami XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2015 roku, na którym otrzymała III nagrodę oraz nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie Mazurków? Jakie jest miejsce muzyki Chopina w obecnym repertuarze pianistki? O tym w nagraniu audycji, w  której Anna Skulska rozmawiała również z prof. Elżbietą Tarnawską, pianistką i pedagog.

***

Tytuł audycji: Letni Festiwal Muzyczny

Rozmawiała: Róża Światczyńska

Gość: Kate Liu (pianistka)

Data emisji: 9.08.2019

Godzina emisji: 21.00

pg

Czytaj także

Bracia Jussen: artyści często są samotni, my mamy siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 11:44
- Znam wielu muzyków, którzy uwielbiają być wciąż w świetle reflektorów, karmią się podziwem i uwagą innych. Płacą jednak za to cenę. Po zejściu ze sceny nie mają nikogo, z kim mogliby porozmawiać - mówił w Dwójce Lukas Jussen, pianista, który wraz z bratem zainagurował festiwal w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alexandre Kantorow: trudność powinna być na usługach muzyki

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 12:00
- Skomplikowanie techniczne utworu nie powinno nigdy pojawiać się na pierwszym planie. Słuchając, nigdy nie powinno się myśleć o tym, jakie to jest trudne - mówił w Dwójce francuski pianista, który wystąpił na festiwalu w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal w Dusznikach-Zdroju. Tomasz Ritter i koncert na fortepianach z różnych epok

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 12:45
- To nie jest prosta sprawa, zwłaszcza żeby przestawić się z instrumentu współczesnego na historyczny. Uznałem jednak, że taki układ programu będzie dużo ciekawszy - mówił w Dwójce pianista, który w niedzielę (4.08) wystąpił na 74. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń