Julianna Awdiejewa: uwielbiam grać na estradzie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 15:00
- Występowanie przed publicznością sprawia mi ogromną radość. To dlatego jestem koncertującą pianistką. Takie życie nie istnieje bez podróży, bez relacji nawiązywanej z publicznością – powiedziała zwyciężczyni Konkursu Chopinowskiego z 2010 r. 
Audio
Julianna Awdiejewa
Julianna AwdiejewaFoto: C. Schneider/materiały prasowe NIFC

- Koncertowanie jest nieodłącznym elementem życia muzyka. W podróży mam szansę rozmawiać z różnymi ludźmi, mogę dowiedzieć się czegoś o ich życiu, języku, zwyczajach, upodobaniach. W podróży mogę też nareszcie w spokoju czytać książki, albo oglądać filmy, co też jest dla mnie bardzo ważne. Potrzebuję jednak kilka tygodni w roku, gdy nie muszę nigdzie się ruszać. Mam wtedy czas na naukę repertuaru i odpoczynek. To bardzo ważne, by znaleźć dla siebie czas i skupić się na robieniu czegoś, co jest absorbujące, ale całkowicie relaksuje. Gdy po takim odpoczynku wracam do fortepianu, czuję się jakbym wracała do przyjaciela, którego przez jakiś czas nie widziałam. Zupełnie inaczej siadam do instrumentu. To bardzo przyjemne uczucie – dodała Julianna Awdiejewa, która 25 sierpnia wystąpiła w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa" .

Ponadto w audycji posłuchamy o wykonawstwie historycznym i dowiemy się, z czym kojarzy się Juliannie Awdiejewej Filharmonia Narodowa w Warszawie.

***

Rozmawiała: Hanna Szczęśniak

Gość: Julianna Awdiejewa (pianistka)

Data emisji: 25.08.2017

Godzina emisji: 21.23

Materiał wyemitowano w audycji "Letni festiwal muzyczny".

mz

Czytaj także

Seong-Jin Cho: moje interpretacje dojrzewają wraz ze mną

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 12:00
- Czuję się dziś bardziej niezależny niż jeszcze dwa lata temu. Przeprowadziłem się też z Paryża do Berlina, to teraz muzyczne centrum Europy - opowiadał w Dwójce koreański pianista, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2015 roku, gość tegorocznego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nelson Freire: granie Chopina w Polsce nie jest łatwe

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 13:30
– Robię się przy tym nerwowy, nawet dziś, mając spore doświadczenie, bo byłem przecież kojarzony z Chopinem przez całe życie – mówił pianista w przerwie swojego recitalu na festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Staier: te sonaty to symbol wielkości Brahmsa

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 14:59
- Kompozytor przed ich napisaniem kilkukrotnie zarzekał się, że przechodzi na emeryturę. Mówił, że komponowanie sprawia mu zbyt wiele wysiłku - o utworach, które zabrzmiały podczas koncertu na festiwalu "Chopin i jego Europa", opowiadał pianista Andreas Staier.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Beethoven wciąż przesuwał muzyczne granice"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 15:00
- On wiecznie szukał bogatszego, szerszego i głębszego dźwięku. Nawet gdy w 1803 roku otrzymał fortepian Erarda, cieszył się nim tylko przed dwa czy trzy lata – podkreślił rosyjski pianista Alexander Melnikov, opowiadając o twórczości niemieckiego kompozytora.
rozwiń zwiń