Szwedzi do tańca. Koncert tria Ahlberg, Ek & Roswall

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 10:00
Grupa wystąpiła na festiwalu EtnoKraków 2015. Występ ten przypomnimy w niedzielnej audycji "Słuchanie świata".
Trio Ahlberg, Ek  Roswall nominowane było do tytułu najlepszej grupy podczas Folk and World Music Gala w 2014 i 2015 r.
Trio Ahlberg, Ek & Roswall nominowane było do tytułu najlepszej grupy podczas Folk and World Music Gala w 2014 i 2015 r.Foto: mat. prom.

Od początku wspólnej działalności w 2010 roku trio Ahlberg, Ek & Roswall często i regularnie koncertuje – zarówno w ojczystej Szwecji, jak i w całej  Europie. Trio gra muzykę ludową z Medelpad i Skanii, zarówno tradycyjne utwory, jak i nowe, własne kompozycje.

Brzmienie grupy opiera się na współpracy skrzypiec, harp guitar i nyckelharpy, stale eksplorując nowe muzyczne możliwości. Czerpiąc natchnienia i inspirację z wielu gatunków: od baroku do muzyki pop, artyści potrafili znaleźć własny, niepowtarzalny styl. Szybko przyniosło im to duże uznanie publiczności. Ich muzyka odwołuje się do szerokiego spektrum emocji – od smutku do radości. To wszystko powoduje, że podczas ich koncertów trudno jest pozostać w pozycji siedzącej. Ahlberg, Ek & Roswall byli nominowani w 2014 i 2015 roku do tytułu najlepszej grupy podczas Folk and World Music Gala.

Emma Ahlberg pochodzi z Sundsvall w centralnej Szwecji i wychowała się w rodzinie muzyków folkowych. Jest absolwentką Royal College of Music w Sztokholmie. Emma jest członkiem kilku szwedzkich grup, takich jak Limbohofvet, Mission Melpa i Lily Mountain Band. W roku 2010 otrzymała tytuł Riksspelman (Folkowy Muzyk Roku).

Daniel Ek urodził się i wychował w Vuollerim, w Laponii. Zaczął grać na gitarze już w wieku ośmiu lat. Oprócz gitary klasycznej gra także na lutni renesansowej i gitarze elektrycznej, jak również na szwedzkich dudach. Daniel występował też w zespołach Göran Månsson Band i Ranarim.

Niklas Roswall pochodzi z małej miejscowości Kverrestad w Skanii. Początkowo grał na skrzypcach, ale wkrótce przerzucił się na nyckelharpę. Jest jednym z najwybitniejszych muzyków grających na tym instrumencie. Był także członkiem grupy Ranarim.

***

Na audycję "Słuchanie świata" zapraszamy w niedzielę (17.07) w godz. 13.00-15.00. Program poprowadzi Kuba Borysiak.

mat. prom./bch

Zobacz więcej na temat: muzyka ludowa Szwecja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koncert Hańby! w Dwójce. Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 16:00
W Studiu PR im. Władysława Szpilmana odbyła się koncertowa premiera debiutanckiego albumu zespołu odwołującego się w muzyce do burzliwych czasów II Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka ludowa wg Pauliny Kinaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 15:00
Na "Muzycznej Scenie Tradycji" wystąpiła Paula Kinaszewska i jej goście, m.in. wybitna radomska śpiewaczka Maria Siwiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót do złotej epoki muzyki radomskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 11:00
Taki właśnie cel postawili sobie twórcy Zawołanego Składu Weselnego, który grał do tańca na "Muzycznej Scenie Tradycji" stanowiącej prolog do festiwalu "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń