REKLAMA

Wit Szostak: dziwna jest relacja z moimi bohaterami

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 11:55
- W procesie twórczym w pewnym momencie uświadamiam sobie, że nie wiem, co dany bohater by powiedział w danej sytuacji - przyznał Wit Szostak, opowiadając o relacjach między życiem, pisaniem i językiem.
Audio
  • Wit Szostak o relacjach między życiem, pisaniem i językiem (Rachunek myśli/Dwójka)
Okładka książki Poniewczasie Wita Szostaka
Okładka książki "Poniewczasie" Wita SzostakaFoto: materiały prom./slonme (Shutterstock)

- Dałem mojemu bohaterowi życie. On już żyje w ramach pewnego systemu, który mu wytworzyłem. W pewnym momencie przestaję narzucać mu wynikające z fabuły czy z jakichś moich pomysłów swoje kwestie czy myśli. On jest już jakoś zbudowany, czytelnik ma o nim wiedzę taką samą jak ja - mówił gość Dwójki o "niepewności pisarskiej". Jak podkreślał, autor musi słuchać własnego tekstu, słów, które napisał.

Wiąże się z tym, tłumaczył Wit Szostak, szczególne podejście do interpretowania literatury. - Istnieje różnica między pomysłem na bohatera, który jest w głowie pisarza, jego intencjami, a słowami, które są już napisane. Intencje pisarza są kompletnie nieistotne, istotny jest tekst.

Słowa zabijają życie – pisze Wit Szostak w powieści-dzienniku "Poniewczasie". Dlaczego więc zdecydował się na formę, która z codziennością ma najwięcej wspólnego? Po co właściwie zapisywać wydarzenia? Czy to pozwala je utrwalić, czy wręcz przeciwnie – zakłamuje doświadczenia?

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: Wit Szostak (pisarz)

Data emisji: 11.01.2020

Godzina emisji: 23.00


Czytaj także

Szostak: nie ma ucieczki przed nieprawdziwym życiem

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 14:00
- Według niektórych naszym podstawowym doświadczeniem jest przekonanie, że prawdziwe życie toczy się gdzieś obok - mówił w Dwójce o idei książki "Wróżenie z wnętrzności" Wit Szostak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oblicze intelektualisty. "Dziennik" Jana Józefa Szczepańskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2019 13:11
W audycji "Dwukropek" rozmawialiśmy o wybitnym polskim pisarzu, eseiście i tłumaczu, którego ostatni już dziennik, "Tom VI" trafił niedawno do księgarń. Jakie znaczenie w dorobku autora ma jego dziennik?
rozwiń zwiń