X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wit Szostak: dziwna jest relacja z moimi bohaterami

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 11:55
- W procesie twórczym w pewnym momencie uświadamiam sobie, że nie wiem, co dany bohater by powiedział w danej sytuacji - przyznał Wit Szostak, opowiadając o relacjach między życiem, pisaniem i językiem.
Audio
  • Wit Szostak o relacjach między życiem, pisaniem i językiem (Rachunek myśli/Dwójka)
Okładka książki Poniewczasie Wita Szostaka
Okładka książki "Poniewczasie" Wita SzostakaFoto: materiały prom./slonme (Shutterstock)

- Dałem mojemu bohaterowi życie. On już żyje w ramach pewnego systemu, który mu wytworzyłem. W pewnym momencie przestaję narzucać mu wynikające z fabuły czy z jakichś moich pomysłów swoje kwestie czy myśli. On jest już jakoś zbudowany, czytelnik ma o nim wiedzę taką samą jak ja - mówił gość Dwójki o "niepewności pisarskiej". Jak podkreślał, autor musi słuchać własnego tekstu, słów, które napisał.

Wiąże się z tym, tłumaczył Wit Szostak, szczególne podejście do interpretowania literatury. - Istnieje różnica między pomysłem na bohatera, który jest w głowie pisarza, jego intencjami, a słowami, które są już napisane. Intencje pisarza są kompletnie nieistotne, istotny jest tekst.

Słowa zabijają życie – pisze Wit Szostak w powieści-dzienniku "Poniewczasie". Dlaczego więc zdecydował się na formę, która z codziennością ma najwięcej wspólnego? Po co właściwie zapisywać wydarzenia? Czy to pozwala je utrwalić, czy wręcz przeciwnie – zakłamuje doświadczenia?

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: Wit Szostak (pisarz)

Data emisji: 11.01.2020

Godzina emisji: 23.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szostak: nie ma ucieczki przed nieprawdziwym życiem

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 14:00
- Według niektórych naszym podstawowym doświadczeniem jest przekonanie, że prawdziwe życie toczy się gdzieś obok - mówił w Dwójce o idei książki "Wróżenie z wnętrzności" Wit Szostak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oblicze intelektualisty. "Dziennik" Jana Józefa Szczepańskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2019 13:11
W audycji "Dwukropek" rozmawialiśmy o wybitnym polskim pisarzu, eseiście i tłumaczu, którego ostatni już dziennik, "Tom VI" trafił niedawno do księgarń. Jakie znaczenie w dorobku autora ma jego dziennik?
rozwiń zwiń