Zenon Sobota. "Zarzucano mu bardzo wiele"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 08:00
- Jego życiorys to materiał na film sensacyjny. Jest w nim tak wiele białych plam, że nawet w oparciu o dokumenty trudno ocenić, jaka tak naprawdę to była postać – podkreślił dr Piotr Szopa, opowiadając o działaczu niepodległościowym Zenonie Sobocie.
Audio
  • Dr Piotr Szopa opowiada o działaczu niepodległościowym Zenonie Sobocie (Spotkania po zmroku/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Popartic

Historyk z rzeszowskiego oddziału IPN opowiadał w Dwójce o Zenonie Sobocie, który zasłynął m.in. jako organizator akcji odbicia jeńców z więzienia gestapo w Jaśle w 1943 roku i jako pierwszy po wojnie prezydent Katowic.

- Na pewno był to człowiek działający na styku wielu wywiadów: polskiego, sowieckiego czy niemieckiego. Wśród zarzutów, jakie mu stawiano, jest i ten, że podejmowane przez niego próby uwolnienia oficerów Armii Krajowej kończyły się fiaskiem. Zastanawiająca była również zależność, że w czasie akcji, które organizował, nie ginęli nigdy Niemcy. To był człowiek, które zarzucano bardzo wiele. – dodał dr Piotr Szopa.

Co wiemy na pewno na temat Zenona Soboty, a czego się domyślamy? Czy współpracował z gestapo, a potem z NKDW i MBP? Kiedy zorientował się, w jakiej grze bierze udział? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji:  "Niepatroni"

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: dr Piotr Szopa (historyk z rzeszowskiego oddziału IPN)

Data emisji: 6.04.2017

Godzina emisji: 22.00

mz

Czytaj także

Dzienniki Rosenberga. U źródeł logiki nazistów

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 19:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o zapiskach głównego ideologa III Rzeszy, które ukażą się niebawem w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kiedyś byłem cichociemnym". Opowieść Aleksandra Tarnawskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 13:00
– Sam skok był nieważny. Ważne było, co będzie na dole. Skakało się jakby w inny świat – mówił Aleksander Tarnawski, jeden z 316 skoczków zrzuconych do Polski między lutym 1941 a grudniem 1944 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Doświadczanie wojny w Muzeum II Wojny Światowej

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 19:00
- Na tej wystawie na pierwszym planie jest człowiek, który konfrontuje się z wojną po każdej stronie barykady - mówiła w Dwójce Agata Abramowicz zastępczyni dyrektora Muzeum Miasta Gdyni.
rozwiń zwiń