X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odnajdywanie Norwida w XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2016 10:00
Niedawno w Tarnowie miała miejsce premiera sztuki Kazimierza Brauna "Powrót Norwida". Była ona punktem wyjścia w dyskusji o poecie.
Audio
  • Przedzieranie się przez Norwida (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
Twórczość Cypriana Norwida został odkryta ponownie dopiero w okresie Młodej Polski głównie za sprawą Zenona Przesmyckiego-Miriama (zdjęcie ilustracyjne)
Twórczość Cypriana Norwida został odkryta ponownie dopiero w okresie Młodej Polski głównie za sprawą Zenona Przesmyckiego-Miriama (zdjęcie ilustracyjne)Foto: CBN Polona/Wikimedia/Domena publiczna

Odkrył go Miriam, ale wielki jego powrót rozpoczął się w latach 70. XX wieku za sprawą Czesława Niemena. Norwid budził zainteresowanie filologów a w okresie nazwanym "karnawałem Solidarności" jego etyczne i społeczne pytania podejmować zaczęli studenci. Na uniwersytetach zaczęły powstawać pierwsze prace magisterskie poświęcone zagadnieniom "Prawdy", "Wolności", "Swobody" w utworach i pismach Norwida. W 1983 roku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego powstała Prcownia Słownika Języka Cypriana Norwida. Ale jest jeszcze Norwid pytań egzystencjalnych; Norwid wznoszący głowę do transcendencji; Norwid, którego życiorys jest przejmujacą metaforą dramatu artysty.

Wiersze Cypriana Norwida zabrzmiały w audycji, w interpretacji Łukasza Lewandowskiego.

***

Przygotowali:  Anna Lisiecka i Wacław Holewiński

Goście: Anna Janko, prof. Jadwiga Puzynina, prof. Kazimierz Braun i prof. Andrzej Fabianowski oraz Tomasz Antoni Żak

Data emisji: 12.11.2016

Godzina emisji: 19.00

bch/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Norwid - samotny nielot skazany na śmierć

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 18:00
"Bieguny" to niecodzienna sztuka, której bohaterem jest Cyprian Kamil Norwid. Inspiracją do jej powstania, był list poety i historia skazanego na zgubę pingwina z filmu Wernera Herzoga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fałszywa legenda generała Józefa Bema

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 15:45
W audycji przybliżyliśmy tajemniczą postać generała Bema - jednego z trzech bohaterów powstania listopadowego, którzy zapisali się w powszechnej pamięci. Pozostali dwaj to Ordon i generał Sowiński.
rozwiń zwiń