Odnajdywanie Norwida w XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2016 10:00
Niedawno w Tarnowie miała miejsce premiera sztuki Kazimierza Brauna "Powrót Norwida". Była ona punktem wyjścia w dyskusji o poecie.
Audio
  • Przedzieranie się przez Norwida (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
Cyprian Kamil Norwid
Cyprian Kamil NorwidFoto: Domena publiczna

Odkrył go Miriam, ale wielki jego powrót rozpoczął się w latach 70. XX wieku za sprawą Czesława Niemena. Norwid budził zainteresowanie filologów a w okresie nazwanym "karnawałem Solidarności" jego etyczne i społeczne pytania podejmować zaczęli studenci. Na uniwersytetach zaczęły powstawać pierwsze prace magisterskie poświęcone zagadnieniom "Prawdy", "Wolności", "Swobody" w utworach i pismach Norwida. W 1983 roku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego powstała Prcownia Słownika Języka Cypriana Norwida. Ale jest jeszcze Norwid pytań egzystencjalnych; Norwid wznoszący głowę do transcendencji; Norwid, którego życiorys jest przejmujacą metaforą dramatu artysty.

Wiersze Cypriana Norwida zabrzmiały w audycji, w interpretacji Łukasza Lewandowskiego.

***

Przygotowali:  Anna Lisiecka i Wacław Holewiński

Goście: Anna Janko, prof. Jadwiga Puzynina, prof. Kazimierz Braun i prof. Andrzej Fabianowski oraz Tomasz Antoni Żak

Data emisji: 12.11.2016

Godzina emisji: 19.00

bch/mz

Czytaj także

Norwid - samotny nielot skazany na śmierć

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 18:00
"Bieguny" to niecodzienna sztuka, której bohaterem jest Cyprian Kamil Norwid. Inspiracją do jej powstania, był list poety i historia skazanego na zgubę pingwina z filmu Wernera Herzoga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fałszywa legenda generała Józefa Bema

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 15:45
W audycji przybliżyliśmy tajemniczą postać generała Bema - jednego z trzech bohaterów powstania listopadowego, którzy zapisali się w powszechnej pamięci. Pozostali dwaj to Ordon i generał Sowiński.
rozwiń zwiń