REKLAMA

Grzegorz Damięcki. "Postać trzeba rozrysować"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2016 17:30
- Największą nagrodą dla mnie jest wyjście niezauważonym po przedstawieniu. Jeżeli ludzie nie są w stanie zorientować się, że to ten sam mężczyzna, którego widzieli na scenie, to znaczy, że dobrze wcieliłem się w swoją postać – powiedział w Dwójce Grzegorz Damięcki.
Audio
  • Grzegorz Damięcki opowiada o aktorstwie i nie tylko (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
Grzegorz Damięcki
Grzegorz DamięckiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Znakomity aktor dotychczas kojarzony z rolami uduchowionych wrażliwców dokonał świetnej i zaskakującej metamorfozy w serialu "Belfer", gdzie zagrał Grzegorza Molendę, niestroniącego od ciemnych porachunków biznesmena.

 - Gdy przygotowuję się do roli, lubię rysować swoje postaci. Rysowałem też sobie Molendę. jego twarz, jego sposób patrzenia i chodzenia. Choćby nie wiem, jak czarny był to charakter, to jego postać ma sens, gdy dorobimy mu cały krwioobieg, razem z sercem, mózgiem i empatią. Próbowałem się zastanowić, z czego to wynika, że nawet najgorszy bandzior wraca do domu, ma jakiegoś psa, którego głaszcze po głowie, ma żonę i dzieci, nad którymi stara się roztoczyć opiekę - opowiadał aktor.

Grzegorz Damięcki Granie czarnych charakterów to dla mnie czysta przyjemność. Lubię ten moment, kiedy można być kimś, kim nigdy w życiu nie chciałoby się być.

W nagraniu audycji posłuchamy również o wyniesionej z domu teatralnej tradycji Grzegorza Damięckiego, jego młodości buntowniczej w rytmie punk rocka, a także o tym, jaki był kiedyś i jaki jest dziś warszawski Teatr Ateneum, któremu aktor pozostaje wierny od początku swej kariery.

***

Tytuł audycji: Spotkanie z Grzegorzem Damięckim

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Grzegorz Damięcki (aktor)

Data emisji: 26.12.2016

Godzina emisji: 16.00

mz/jp

Czytaj także

Jarosław Gajewski. Aktor, który uczy aktorstwa

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 19:00
- Staram się wyraźnie mówić swoim studentom, że ryzykują całe swoje życie w każdej roli – powiedział w Dwójce Jarosław Gajewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teresa Budzisz-Krzyżanowska: co robię? Żyję!

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 19:00
– Nie zagram już głównej roli. Ale dzięki temu mam czas oglądać zachody słońca i spotykać się z ludźmi – mówiła wybitna aktorka teatralna i filmowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Adamczyk. Papież, który stał się milicjantem

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 19:00
- Mieliśmy noc zdjęciową, podczas której w ramach jednej sceny każdy z nas wypalił 60 papierosów. To naprawdę było duże wyzwanie. Przez to musiałem zacząć palić – mówił w Dwójce Piotr Adamczyk, opowiadając o swojej najnowszej roli w filmie Macieja Pieprzycy "Jestem mordercą".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Olgierd Łukaszewicz nie zagrał u Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 19:00
- Przez całe życie byłem niepoprawnym harcerzem. Gdy zawód aktora nie przynosił mi satysfakcji, bo nie dostałem odpowiednio dużej roli, albo nie zainteresował się mną reżyser, szedłem własną drogą i nie czułem się przegrany – powiedział Olgierd Łukaszewicz.
rozwiń zwiń