Vox Luminis i barokowe melodie w kopalni soli w Wieliczce

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 15:39
W sobotnie przedpołudnie zapraszamy na retransmisję z ubiegłorocznego festiwalu Misteria Paschalia. W programie znalazły się kantaty Dietricha Buxtehudego.

Lionel Meunier 1200.jpg
Lionel Meunier: Herreweghe zmienił moje życie

"Na Wielkanoc i w każdym czasie" – dopisano na stronie tytułowej cyklu Membra Jesu nostri Dietricha Buxtehudego, co wskazuje, że tych siedem krótkich kantat cieszyło się w swoim czasie szczególnym powodzeniem. Nic dziwnego: sława kompozytora wiązana jest najczęściej z jego muzyką organową – choćby z faktem, że młody Bach zaryzykował swoją posadę, by udać się do Lubeki i słuchać gry legendarnego mistrza – jednak Membra pokazują, że nie mniej swobodnie czuł się Buxtehude w muzyce wokalnej, którą wzbogacała jeszcze inspiracja płynąca z tekstu. Membra odznaczają się świetną, żywą melodyką, nie brak w nich śmiałych retorycznych zwrotów i efektownych brzmieniowo pomysłów, dodających tekstowi autentycznego, przejmującego patosu – a fakt, że to bogactwo (choć osiągnięte skromnymi środkami) pozwala słuchaczom pozostawać w pietystycznym skupieniu, stawia ten zbiór na wyjątkowym miejscu w historii muzyki religijnej. Z pewnością nie pozwoli nam o tym zapomnieć zespół Vox Luminis – prowadzony przez Lionela Meuniera ansambl wokalny, nagradzany za swą aksamitną miękkość tak cenioną przez wszystkich, którym bliska jest estetyka Philippe'a Herreweghe.

Program:

Dietrich Buxtehude Membra Jesu nostri patientis sanctissima (BuxWV 75) –

7 kantat na głosy solowe, chór

Wyk. Chór Vox Luminis, zespół L' Acheron, dyr. Lionel Meunier (Wieliczka, Kopalnia Soli, Kaplica św. Kingi, 26.03.2016)

***

Na retransmisję koncertu zapraszamy w Wielką Sobotę (15.04) w godz. 10.30-12.00. Program poprowadzi Marek Zwyrzykowski.

materiały prasowe/bch/mz


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Vincent Dumestre: naukę muzyki zacznij, rysując instrument

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 10:00
- Na początek prosimy dzieci o zbudowanie instrumentów. Wycinają je z papieru, kleją, malują - opowiadał o "L’ecole harmonique" Vincent Dumestre, czołowy francuski wykonawca baroku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Haydn 2032, czyli symfonie w komplecie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2015 18:00
Giovanni Antonini w rozmowie z Klaudią Baranowską przedstawił szczegóły przedsięwzięcia obejmującego nagranie wszystkich symfonii Haydna.
rozwiń zwiń