"Halka" po włosku. Kulisy historycznego wykonania

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2018 17:04
Zapraszamy do wysłuchania reportażu z przygotowań do wykonania włoskiej wersji "Halki" Stanisława Moniuszki w ramach Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Audio
  • "Halka" po włosku. Reportaż Beaty Kwiatkowskiej (Dwójka)
Wykonanie Halki Stanisława Moniuszki we włoskiej wersji językowej. Koncert w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego, 24 sierpnia 2018 r.
Wykonanie "Halki" Stanisława Moniuszki we włoskiej wersji językowej. Koncert w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego, 24 sierpnia 2018 r.Foto: materiały prasowe/archiwum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

24 sierpnia 2018 roku w Dwójce odbyła się transmisja ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego pierwszego koncertowego wykonania słynnej opery Stanisława Moniuszki we włoskiej wersji językowej i na instrumentach z epoki.

Fabio Biondi: włoska wersja "Halki" powstała z miłości>>>

Wykonawcami tego koncertu – który odbył się w ramach 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa" – był zespół Europa Galante pod dyrekcją Fabia Biondiego oraz soliści i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej.


tina1200.jpg
Tina Gorina: porusza mnie postać Halki

***

Autorka reportażu: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 26.08.2018

Godzina emisji: 9.45  

Czytaj także

Ludmil Angelov i odnaleziony koncert Moszkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2018 12:51
- Uważam, że to prawdziwa perła w twórczości tak młodego kompozytora - podkreślał Ludmil Angelov, opowiadając o Koncercie fortepianowym h-moll Maurycego Moszkowskiego. Ceniony bułgarski pianista wykonał ten utwór na festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vadym Kholodenko: Chopin jest dla mnie zagadkowym kompozytorem

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2018 14:09
- Powinno się poznawać jego muzykę, studiując źródła, przyglądając się osobowości kompozytora, jego życiu, powinno się czytać jego listy - mówił ukraiński pianista, jedna z gwiazd tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa", o podejściu do twórczości wielkiego Polaka.   
rozwiń zwiń