X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jacek Kaspszyk: muzycy orkiestry Polskiego Radia uznali mnie za dobrą inwestycję

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 16:58
- Patrząc z perspektywy, czuję ogromną wdzięczność, że WOSPRiTV zaopiekował się mną na początku mojej kariery - mówił w audycji z okazji 95. urodzin Polskiego Radia dyrygent Jacek Kaspszyk, dwukrotny dyrektor radiowej orkiestry w Katowicach i laureat "Diamentowej Batuty”, nagrody zarządu PR.
Audio
Jacek Kaspszyk
Jacek KaspszykFoto: PR2/Grzegorz Śledź

Gość Jacka Hawryluka opowiadał, że to właśnie podczas pracy dla Polskiego Radia zadebiutował za granicą. Na koncert muzyki klasycznej we Włoszech przyjechał jednak spóźniony z powodu strajku linii lotniczych. – Koncert rozpoczął się o północy. Publiczność została i bardzo kibicowała, a mnie poproszono, bym już się nie przebierał, dlatego IX symfonię Beethovena dyrygowałem w dżinsach – wspominał artysta.

Jacek Kaspszyk z Polskim Radiem współpracował także w roku 1981, w przededniu stanu wojennego. Jak wspominał, ówczesna atmosfera ze względu na nieustające strajki była trudna, a napięcie można było odczuć także podczas występów. Wielu muzyków starało się jednak manifestować swoje poparcie, wpinając znaki „Solidarności” w klapy fraków i marynarek przed jednym z koncertów w Poznaniu. – Telewizja nie chciała się na to wtedy oczywiście zgodzić, choć po pewnych słownych przepychankach orkiestra wystąpiła w przypinkach. Retransmisji jednak nie zrobiono – opowiadał Kaspszyk.

W swoich wspomnieniach z okazji 95-lecia Polskiego Radia wyjaśniał ponadto charakter swojej relacji z orkiestrą. Jak mówił, wytwarzające się niekiedy porozumienie bez słów skutkuje zaufaniem między orkiestrą a dyrygentem i obopólną przyjemnością z koncertowania. – Jest to coś ponad gesty i granie. Jestem szczęśliwy, że parę razy mi się to udało, bo nie zawsze to występuje – przyznawał gość Jacka Hawryluka.

Jak dodał prowadzący, orkiestra Polskiego Radia była jedyną instytucją, do której dyrygent wrócił po latach na stanowisko dyrektorskie. Jacek Kaspszyk kierował WOSPRiTV na początku lat 80., późniejszym NOSPR-em zarządzał w latach 2009-2011.

Słynny dyrygent opowiadał także o muzycznych mistrzach, z którymi w czasie kierowania orkiestrą mógł współpracować: Włodzimierzu Kotońskim, Jerzym Maksymiuku, Władysławie Wochniaku, Stanisławie Wisłowskim czy Andrzeju Hiolskim. 

***

Prowadzi: Jacek Hawryluk

Gość: Jacek Kaspszyk

Data emisji: 1.02.2020

Godzina emisji: 17.00-19.00


Zobacz więcej na temat: Jacek Kaspszyk Jacek Hawryluk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kaspszyk: utwory Szymanowskiego to przepis na sukces

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 14:00
- Aleksandra Kurzak nagrywa na tej płycie po raz pierwszy Karola Szymanowskiego i mogę zapewnić, że nigdy nie słyszałem lepiej zaśpiewanych "Litanii do Marii Panny" – podkreślił Jacek Kaspszyk, opowiadając o płycie z serii "Warsaw Philharmonic", prezentującej wybrane utwory słynnego polskiego kompozytora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koryfeusze Muzyki Polskiej 2017

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 16:00
To nagroda ustanowiona przez środowisko muzyczne i przez to środowisko jest przyznawana najwybitniejszym jej przedstawicielom. Już wkrótce rozstrzygnięcie 7. edycji tego wydarzenia. Gościem Weekendu kulturalnego był Paweł Kapuła dyrygent, asystent maestro Jacka Kaspszyka, dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej w Warszawie, nominowany do nagrody w nowej kategorii - Debiut roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Leszczyński: próba zjazdu z Kasprowego skończyła się dla mnie złamaną nartą

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 10:30
- Kierując kołem naukowym studentów teorii organizowaliśmy w Zakopanem obozy naukowe. Jeden z nich zwłaszcza utkwił mi w pamięci - mówił w Dwójkowym cyklu "Zapiski ze współczesności" zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina do spraw edukacji muzycznej, nagrań i koncertów.
rozwiń zwiń