Andrzej Mastalerz: Boże Narodzenie to nasze zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 12:39
- Dla mnie i mojej rodziny to jeden z najważniejszych dni w roku, a może najważniejszy. Rodzi się Bóg, rodzi się dobro. Ten rok był trudny, ale myślę, że wszystko jest po coś. To wynika też z naszej religii. Nawet z tych złych rzeczy trzeba wyciągnąć coś dobrego - mówił w Programie 2 Polskiego Radia ceniony aktor.
Andrzej Mastalerz
Andrzej MastalerzFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
08:15 Wigilia w Dwójce: Pierwsza Gwiazdka 24.12.2020 mastalerz.mp3 Andrzej Mastalerz o świątecznych kulinariach i duchowym znaczeniu Bożego Narodzenia (Wigilia w Dwójce: Pierwsza Gwiazdka)

10:02 Wigilia w Dwójce: Pierwsza Gwiazdka 24.12.2020 sarzynska kostrzewski.mp3 Olga Sarzyńska (aktorka) i Wawrzyniec Kostrzewski o rodzinnych Świętach i lekturach, które czytają swoim dzieciom (Wigilia w Dwójce: Pierwsza Gwiazdka)

08:47 Wigilia w Dwójce: Pierwsza Gwiazdka 24.12.2020 lewandowski.mp3 Łukasz Lewandowski o rodzinnym kalendarzu adwentowym i świątecznych lekturach (Wigilia w Dwójce: Pierwsza Gwiazdka) 
książka święta bożego narodzenia 1200.jpg
Prof. Grzegorz Leszczyński i lektury jako antidotum na wariactwo współczesności

Jak przekonywał w świątecznej audycji Andrzej Mastalerz, każdy dzień rozpoczyna się na nowo, nic nie jest dane raz na zawsze, a każdy dzień to osobne zmaganie. - Niedawno słuchałem w kościele kazania o tym, że Chrystusa trzeba wpuścić, a zło wciska się wszelkimi szczelinami nieproszone. Humanista Goethe nazwałby to swoimi słowami: wolności w życiu ten jest tylko godzien, kto zwykł ją zdobywać z dnia na dzień. Stawiam między tymi dwoma wypowiedziami znak równości. 

  Oprócz wymiaru duchowego ważna dla Andrzeja Mastalerza jest także kulinarna strona świąt Bożego Narodzenia. - Jestem kucharzem-amatorem i pasjonatem. Od czasu do czasu robię to z wielką przyjemnością. Jak się rozpędzę w kuchni, to trudno mnie zatrzymać. Na święta m.in. upiekłem wołowinę w sosie z czerwonego wina i warzywami i schab nadziewany śliwką, obłożony z góry plastrami wędzonego boczku. Całość jest w dużej ilości grubej soli, oprószone pieprzem cytrynowym - opisywał gość Dwójki.

  Czytaj także:

  Andrzej Mastalerz opowiedział jeszcze o swoim wigilijnym menu i podał przepis na makówki - tradycyjną śląską potrawę na słodko. W audycji połączyliśmy się też z aktorką Olgą Sarzyńską i reżyserem Wawrzyńcem Kostrzewskim, którzy wigilię spędzali z dwójką swoich dzieci i psem oraz z aktorem Łukaszem Lewandowskim.

  ***

  Tytuł audycji: Wigilia w Dwójce: Pierwsza Gwiazdka

  Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

  Gość: Andrzej Mastalerz (aktor), Olga Sarzyńska (aktorka) i Wawrzyniec Kostrzewski (reżyser), Łukasz Lewandowski (aktor)

  Data emisji: 24.12.2020

  Godzina emisji: 16.20

  Czytaj także

  Laureaci Wielkiego Splendora. "Najważniejsze to obudzić głos"

  Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 17:00
  - W dniu nagrania słuchowiska dbam o to, by wstać odpowiednio wcześnie - mówiła w Dwójce Katarzyna Dąbrowska, która wraz z Andrzejem Mastalerzem została uhonorowana prestiżową nagrodą Teatru Polskiego Radia.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Teatr i dystans do polityki. Andrzej Mastalerz o "Naprzód, Freedonio"

  Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 09:17
  - Jednym z powodów, dla których postanowiłem się za to wziąć, była chęć namówienia publiczności do tego, żeby spojrzeli na świat wielkiej polityki z pewnym dystansem - tłumaczył w Dwójce Andrzej Mastalerz, opowiadając o wyreżyserowanej przez siebie sztuce Rogera Mortimera "Naprzód, Freedonio" w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku.
  rozwiń zwiń