REKLAMA

Dwójka i przyjaciele. Audycja urodzinowa

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 22:00
- Zapytano mnie, czy słucham Dwójki. A jest jakieś inne radio? Ja wychowałam się na Dwójce i jestem jej adoratorką i miłośniczką - mówiła Anna Seniuk, jedna z przyjaciółek radiowej Dwójki. W specjalnej audycji z okazji 84. urodzin Programu 2 Polskiego Radia Paweł Siwek i Andrzej Sułek rozmawiali z zaprzyjaźnionymi z naszą anteną artystami i ludźmi kultury, z autorami audycji emitowanych na naszej antenie i słuchaczami, którzy zechcieli do nas zadzwonić lub napisać.
Studio radiowej Dwójki
Studio radiowej DwójkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Posłuchaj
82:08 2021_03_01_20_36_05_PR2_Audycja_okolicznościowa.mp3 Dwójka i przyjaciele na 84. urodziny Programu 2 Polskiego Radia (Audycja okolicznościowa/Dwójka)

Jednym z zaproszonych przez Dwójkę gości była Ewa Pobłocka – znakomita pianistka i pedagog, a także prowadząca audycję "Zacznij od Bacha". Jak mówiła, prowadząc audycję w radiowej Dwójce, czuje się wspaniale. - Okazuje się, że o tej roli marzyłam całe życie: mieć do dyspozycji mikrofon i móc powiedzieć o tym, o czym chcę. Podzielić się muzyką, którą uwielbiam, z wieloma osobami.

mitch_1200x660.jpg
Koncert Mitch & Mitch na 84. urodziny Dwójki

Pianistka zaznaczyła, że Programu 2 Polskiego Radia słucha od zawsze. - Dwójka często nadawała rytm mojego życia. Zetknęłam się z nią w sposób świadomy, gdy miałam kilka lat. Radio towarzyszyło mi od dziecka: wspaniałe audycje literackie czy słuchowiska. Kiedy byłam na początku średniej szkoły muzycznej, miałam swój rytuał: w sobotę wracałam z lekcji i włączałam radio. Najpierw byli "Matysiakowie", a potem audycja Wandy Bacewicz "Nuty i nutki" - wspominała.

Waldemar Malicki – prowadzący sobotniej audycji Upiór w eterze – wyznał, że praca w radiu nie jest wcale prosta. - Stanowi dla mnie niedościgły wzór, do którego będę dążył. Praca nad audycjami to zajęcie bardzo absorbujące. Chciałbym błysnąć, wycyzelować różne nagrania, które potwierdzą moją tezę. To musi być słychać i być poparte autentycznym brzmieniem. 

Czytaj też:

W audycji gościliśmy także Annę Seniuk. Aktorka zdradziła, że radiowa Dwójka towarzyszy jej od samego rana. – Mam radio w łazience, w kuchni i w pokoju, więc gdy krzątam się rano, mam nastawioną Dwójkę i nie tracę z audycji ani słowa. Jestem otoczona Dwójką aż do chwili, gdy muszę wyjść z domu.

- Z Dwójką miałam wiele miłych przygód, wywiadów, spotkań. Pamiętam Irenę Eichlerównę, z którą nie miałabym szansy się poznać i zaprzyjaźnić, gdyby nie radio. Dzięki Dwójce poznałam wspaniałych aktorów i aktorki, którzy zostali w moim sercu i których bym nie poznała bez radia. Dlatego Dwójka jest podstawą mojego życia od rana do wieczora.

Czytaj też:

Maestro Jerzy Maksymiuk, który w radiowej Dwójce najczęściej występuje w roli dyrygenta, podkreślił, że Programu 2 Polskiego Radia słucha z ogromną estymą i radością. - Dwójka jest ostoją tej cudownej muzyki klasycznej. Kocham też Orkiestrę Radiową, wspaniale mi się z nią pracuje. Marzę, byśmy mogli się ponownie spotkać i zagrać wspólnie "Eroicę", bo to jest wielka radość.

Reżyser animacji Mariusz Wilczyński opowiadał, że gdyby miał zrobić animację, oddającą naturę Dwójki, byłaby ona bardzo spokojna, pełna precyzji i finezji, ale bardzo minimalistyczna. - Jednak nie byłaby nudna, bo czy siedząc na brzegu morza i patrząc na bezkres horyzontu morza nudzimy się?

80 urodziny dwójki lutos part 2    - 39_.JPG
Urodzinowy metakoncert

Jak zaznaczył, Program 2 Polskiego Radia jest jedną z jego ulubionych radiostacji, od kiedy był nastolatkiem. - Od zawsze Dwójka oferowała mi coś nieoczywistego. Zawsze mnie zaskakiwała i była czymś dla mnie nowym. Odkąd jestem artystą, to głównie siedzę w pracowni i staram się uprawiać pewnego rodzaju medytację czy kontemplację, by tworzyć filmy i obrazy. I ta niespieszność Dwójki towarzyszy mi, za to ją uwielbiam.

- Dyskusje w Dwójce zawsze są aż do przerobienia tematu. Nie ma powierzchowności, nie ma łatwej próby przypodobania się słuchaczom. Zawsze traktowałem Program 2 jako partnera, a nie radio, które chce mnie przytrzymać za wszelką cenę. A kiedy rozpoczyna się koncert filharmoniczny, to słyszę, jak orkiestra się stroi. To taki niespieszny horyzont kulturowy.

W audycji połączyliśmy się także z Łukaszem Kuropaczewskim, który chwilę wcześniej zakończył swój koncert transmitowany na naszej antenie ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i z Gabą Kulką, która z kolei swój koncert w tym samym miejscu rozpoczęła bezpośrednio po audycji.

***

Audycja: Dwójka i przyjaciele

Prowadzili: Paweł Siwek i Andrzej Sułek

Data emisji: 1.03.2021

Godzina emisji: 20.30

Czytaj także

Świętuj razem z nami 84. urodziny radiowej Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 18:25
Dokładnie 1 marca 1937 roku uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę właśnie datę przyjmujemy jako dzień narodzin Programu 2 Polskiego Radia. Dlatego z okazji 84. urodzin przygotowaliśmy dla naszych słuchaczy wyjątkowe wydarzenia.
rozwiń zwiń