Yulianna Avdeeva: z muzyką Chopina pozostanę związana do końca życia

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 20:45
– Mam poczucie, że muzyków, którzy doświadczyli uczestnictwa w Konkursie Chopinowskim – nieważne kiedy i z jakim wynikiem – wiele łączy. Wszyscy przeżywaliśmy to samo, dlatego w pewnym sensie jesteśmy zjednoczeni. Wspólny występ jest więc naprawdę wyjątkowy – mówiła w Dwójce Yulianna Avdeeva, która wraz z czwórką innych pianistów zainaugurowała XVIII Konkurs Chopinowski.
Yulianna Avdeeva
Yulianna AvdeevaFoto: Sammy Hart

Seong-Jin Cho 1200.JPG
Nadzwyczajny Koncert Inauguracyjny XVIII Konkursu Chopinowskiego

Posłuchaj
07:02 2021_10_02 20_35_19_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp3 Yulianna Avdeeva: z muzyką Chopina pozostanę związana do końca życia (Dwójka)

Wyjątkowy program i znakomici wykonawcy – laureaci Konkursów Chopinowskich – 2 października zainaugurowali XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wśród nich znalazła się Yulianna Avdeeva, która zwyciężyła w 2010 roku.

 Muszę przyznać, że do pewnego stopnia wciąż nie dowierzam temu, co się wydarzyło  zdradziła pianistka.  Kiedy dowiedziałam się o werdykcie jury, miałam wrażenie, że to wszystko mi się po prostu śni. To wrażenie pozostanie ze mną pewnie do końca życia  dodała.

Yulianna Avdeeva przyznała, że po swoim sukcesie podczas XVI Konkursu Chopinowskiego wciąż jest proszona o dodawanie dzieł tego kompozytora do repertuaru swoich recitali.  Uważam się jednak za osobę poszukującą, lubię wiedzieć, co było przed i po Chopinie. Kontekst jest bardzo ważny, dlatego grywam zarówno Bacha, jak i muzykę dwudziestowieczną. Dzięki tym nowym impulsom inaczej interpretuję też Chopina.

Czytaj też:

Pianistka podkreśliła, że Konkurs Chopinowski wiąże się z ogromnymi emocjami. Nie inaczej było w 2010 roku, który był jednocześnie rokiem jubileuszu 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina. – Miałam wtedy wrażenie, że jego muzyka rozbrzmiewa wszędzie. Pamiętam wizyty w Saloniku Chopinów. To miejsce wydawało mi się w jakiś sposób nierzeczywiste. Byłam na schodach prowadzących do Saloniku, gdy usłyszałam dźwięki Koncertu e-moll dobiegające z jakiegoś historycznego fortepianu – Erarda, może Pleyela… Przez chwilę miałam wrażenie, że to gra sam Chopin – wspominała.

 Muszę przyznać, że dziś, w Filharmonii, kiedy mijałam się z uczestnikami konkursu, bardzo silnie czułam bijącą od nich ekscytację, niepewność, stres –zauważyła Yulianna Avdeeva.  Jestem pewna, że wszyscy zostaną przyjęci przez publiczność z ogromną życzliwością. Mam nadzieję, że będąc tutaj, skupią się na muzyce, na dzieleniu się nią w miejscu, które przesycone jest Chopinem. Chciałabym, żeby każdy uczestnik – niezależnie od wyniku – zapamiętał okres spędzony tutaj jako coś radosnego. Żeby każdy potrafił cieszyć się muzyką, cieszyć się Chopinem i jego Warszawą.

***

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: Yulianna Avdeeva (pianistka, zwyciężczyni XVI Konkurs Chopinowskiego)

Data emisji: 2.10.2021

Godzina emisji: 20.35

***

Sponsor Sponsor

***

W czasie przerwy w koncercie inauguracyjnym wysłuchaliśmy także rozmów Róży ŚwiatczyńskiejKevinem Kennerem (laureatem II nagrody konkursu w 1990 roku) i Seong-Jin Cho (zwycięzcą konkursu w roku 2015) oraz rozmowy Andrzeja Sułka z prof. Katarzyną Popową-Zydroń, przewodniczącą jury XVIII Konkursu Chopinowskiego.


Posłuchaj
04:52 2021_10_02 20_58_59_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp3 Róża Światczyńska rozmawia z Kevinem Kennerem, laureatem II nagrody w Konkursie Chopinowskim w 1990 roku (Dwójka)

04:57 2021_10_02 21_04_01_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp3 Róża Światczyńska rozmawia z Seong-Jin Cho, zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku (Dwójka)

11:06 2021_10_02 21_09_00_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp3 Andrzej Sułek rozmawia z prof. Katarzyną Popową-Zydroń, przewodniczącą jury XVIII Konkursu Chopinowskiego (Dwójka)

   


Czytaj także

XVIII Konkurs Chopinowski. Artur Szklener: obecność publiczności wpływa na wykonawstwo artystyczne

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 17:31
- Kiedy rozmawialiśmy na temat możliwości zorganizowania konkursu jeszcze w październiku, okazywało się, że wszystkie aspekty techniczne i organizacyjne w kontekście zaostrzonych rygorów możemy przezwyciężyć, z wyjątkiem jednego: obecności publiczności w czasie przesłuchań konkursowych – mówił dr Artur Szklener podczas konferencji związanej z przełożonym na przyszły rok XVIII Międzynarodowym Konkursem Chopinowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Brzezińska: symbolika Fryderyka Chopina jest w nas silnie zakorzeniona

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 18:46
- Projektowanie plakatu związanego z Chopinem jest trudne. Mamy skojarzenie z jego portretem, Żelazową Wolą i wierzbami, jesienią. Artysta ma więc za zadanie stworzyć plakat tak, że kiedy na niego patrzymy, to właściwie nie potrzebujemy już napisów. I właśnie takie plakaty będziemy pokazywać - mówiła w Dwójce Anna Irena Brzezińska z Galerii SPOT W., gdzie można oglądać wystawę "Muzyka Chopina".
rozwiń zwiń