Dzień 5. "Czeka nas duży odsiew"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 15:30
- Cieszę się bardzo, że tylu pianistów kocha Chopina, tylko dało się dzisiaj odczuć, że nie zawsze z wzajemnością. Ale to dobry wstęp do tego, co może nas czeka - oceniła Róża Światczyńska, która w studiu Dwójki, wprost z Filharmonii Narodowej, komentuje zmagania młodych pianistów podczas przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Adam Kałduński
Adam KałduńskiFoto: NIFC

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

Trwa wielkie święto pianistyki - XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Za nami sesja poranna, podczas której zaprezentowało się dziewięcioro pianistów: Asaki Iwai, San Jittakarn, Joo-Yeon Ka, Adam Kałduński, Nikolay Khozyainov, Su Yeon Kim, Aimi Kobayashi, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik.

Poranna sesja 7.10

[YouTube NIFC]

Zakończona poranna sesja ostatniego dnia I etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego przypomniała naszym komentatorom, że jury już tej nocy będzie musiało wybrać 40 najlepszych pianistów. To oni zaprezentują się w nowym repertuarze w kolejnym etapie. - Gdyby wszyscy grali wspaniale, to jurorzy mieliby bardzo trudny wybór, a muszą odrzucić ponad 50 proc. - mówiła Róża Światczyńska. 


Posłuchaj
22:15 Dwójka Konkurs Chopinowski dzień 5 sesja poranna cz.1. 7 październik 2021 12_08_42.mp3 Róża Światczyńska, Marcin Majchrowski i Klaudia Baranowska podsumowują poranną sesję piątego dnia przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego - cz. 1. (Dwójka)

17:44 2021_10_07 14_58_26_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp3 Róża Światczyńska, Marcin Majchrowski i Klaudia Baranowska podsumowują poranną sesję piątego dnia przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego - cz. 2. (Dwójka)

  

Wśród kandydatów do II etapu jest Adam Kałduński, uczeń przewodniczącej jury Katarzyny Popowej-Zydroń. Komentatorzy docenili jego wykonanie Nokturnu H-dur. - Bardzo przychylnie patrzyłem i słuchałem tego, co proponuje, trzymałem kciuki, żeby mu się powiodło - mówił Marcin Majchrowski. - I chyba się udało, choć zdarzyły się drobne nieścisłości.

- Jestem bardzo zbudowana jego występem, moim zdaniem był to jeden z najlepszych Nokturnów H-dur, jakie usłyszeliśmy - oceniła Róża Światczyńska. - Bardzo sensowny, miał właściwe otwarcie, szeroki gest na początek, potem pojawiło się dolce, które tam natychmiast powinno nastąpić. Etiudy były bardzo dobrze przygotowane, jak i znakomita Ballada.

Adam Kałduński po występie

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Nikolay Khozyainov po występie

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

W jury XVIII Konkursu Chopinowskiego zasiadają wybitni pianiści i pedagodzy, należący do elity światowej chopinistyki: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Thai Son Dang, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała, Dina Yoffe.

Kulisy 5 dnia I etapu:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

***

Prowadzenie: Klaudia BaranowskaRóża Światczyńska i Marcin Majchrowski

Data emisji: 7.10.2021

Godzina emisji: 12.05 i 14.55

Czytaj także

Dzień 1. "Sohgo Sawada był numerem jeden sesji wieczornej"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 22:00
- Największe wrażenie zrobił na mnie Sohgo Sawada. On operował skrajnościami, ale umiał je powściągnąć w Nokturnie Des-Dur, który wydał mi się dzisiaj bardzo oniryczny - tak Marcin Majchrowski ocenił występ japońskiego pianisty, którego mogliśmy usłyszeć podczas I etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień 4. "Powtarzalność jest grzechem większości pianistów"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 22:00
 - Junichi Ito zaczął bardzo obiecująco od Nokturnu H-Dur. Przy etiudach zaczęło się już "ale", a druga część Ballady F-Dur nie udała mu się niestety, zapędzona coda, to wszystko już się nie potoczyło dobrze - tak Marcin Majchrowski i Andrzej Sułek zgodnie ocenili występ japońskiego pianisty, którego mogliśmy usłyszeć podczas przedostatniego dnia I etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń