Georg Friedrich Händel i jego "Mesjasz". Muzyczna doskonałość

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 07:00
Oratorium "Mesjasz" to najbardziej rozpoznawalna kompozycja, której autorem jest Georg Friedrich Händel. Premierowe wykonanie "Mesjasza" miało miejsce w Dublinie 13 kwietnia 1742 roku. Już podczas próby generalnej irlandzcy krytycy zgodnie pisali, że jest to najdoskonalsza kompozycja wszech czasów. Mamy nadzieję, że słuchaczom Dwójki umiliła ona świąteczny wieczór.
Georg Friedrich Hndel (Jerzy Fryderyk Haendel) - pomnik w niemieckim Halle
Georg Friedrich Händel (Jerzy Fryderyk Haendel) - pomnik w niemieckim HalleFoto: shutterstock.com/Mirko Kuzmanovic

"Mesjasz" to jeden z najpopularniejszych utworów całej literatury muzycznej. Dzieło to przyniosło kompozytorowi światową sławę, a upływ czasu tylko potwierdza jego doskonałość. W każdej epoce jego kompozycja przyjmowana jest z zachwytem i stawiana na równi z Pasją według św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha. 

"Mesjasz" powstał w zaledwie dwa tygodnie, między 29 sierpnia a 14 września 1741 roku. W tym czasie Georg Friedrich Händel opuścił na zawsze Anglię, by przyjąć zaproszenie do Irlandii - i to właśnie Irlandczykom, w podziękowaniu za ofiarowaną gościnę, zadedykował swoje nowe oratorium.

Premierowe wykonanie "Mesjasza" miało miejsce w Dublinie 13 kwietnia 1742 roku. Już podczas próby generalnej irlandzcy krytycy zgodnie pisali, że jest to najdoskonalsza kompozycja wszech czasów. Mamy nadzieję, że słuchaczom Dwójki umili ona świąteczny wieczór.

Program:

Georg Friedrich Händel Messiah (Mesjasz) – oratorium w trzech częściach HWV 56

Wykonawcy:

Margaret Marshall – sopran

Catherine Robbin – mezzosopran,

Charles Brett – kontratenor

Anthony Rolfe-Johnson – tenor

Robert Hale – bas

Saul Quirke – sopran chłopięcy

Monteverdi Choir, English Baroque Soloists, dyr. John Eliot Gardiner

Czytaj także:

***

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 25.12.2021

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

Nowa audycja w Dwójce: Teatrzyk Pana Piotra

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 07:00
Zapraszamy na nowy cykl audycji Piotra Kamińskiego "Teatrzyk Pana Piotra", w którym poznają Państwo ciekawe historie z życia operowego w Polsce i na świecie. Odkryjemy mało znane karty z historii opery, sięgniemy po cymelia oraz ciekawostki fonograficzne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Flauto e Voce" - wspaniały niemiecki barok

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 13:00
W poniedziałek do zdobycia był album "Flauto e Voce" z muzyką niemieckiego baroku (Georg Philipp Telemann, Johann Friedrich Fasch, Georg Friedrich Händel, Johann Christoph Pez). Wykonawcy to: Jan Nigges – flecista, członek zespołu Four Times Baroque, zdobywcy nagrody Opus Klassik, znakomita niemiecka sopranistka koloraturowa Sibylla Elsing, a także członkowie zespołu Baroque Avenue.
rozwiń zwiń