Legenda reportażu Krystyna Melion. "Wyczuwało się dbałość o formę"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 10:00
- Jej reportaże wyróżniały się głębokim podejściem psychologicznym i umiejętnością otworzenia bohatera, a także wyczuleniem na atmosferę, na miejsce, w którym ten bohater się poruszał - tak o zmarłej rok temu Krystynie Melion mówiła inna reportażystka Janina Jankowska.
Krystyna Melion
Krystyna MelionFoto: z archiwum rodzinnego

Legenda polskiej szkoły reportażu radiowego i autorka kilkuset reportaży Krystyna Melion zmarła 5 grudnia 2021 roku w wieku 92 lat. W dniu Wszystkich Świętych wspominaliśmy ją na antenie Dwójki.

Dbałość o formę

Magdalena Skawińska, która właśnie u boku Krystyny Melion stawiała pierwsze kroki we własnej karierze reportażystki radiowej, tak wspomina bohaterkę audycji:

- Jak słuchałam reportaży Krysi, to zawsze wyczuwało się dbałość o formę, co ona chce powiedzieć tym reportażem. Zawsze wybierała dobrą formę do przekazania treści, to wszystko współgrało, tu nie było niedomagań. W jej reportażach nie było tak, że był świetny temat, a kulała forma.

Wejść do świata bohaterów

Reportażystka Janina Jankowska przekonywała, że Krystyna Melion potrafiła nawiązać dobry kontakt z bohaterami swoich reportaży i sprawić, by jej zaufali i zaprosili ją do swojego świata.

- Jej reportaże wyróżniały się głębokim podejściem psychologicznym i umiejętnością otworzenia bohatera, a także wyczuleniem na atmosferę, na miejsce, w którym ten bohater się poruszał. Umiała wejść jako autorka - przekonywała.

Słynne zeszyty

Krystyna Melion znana była ze swojej niezwykłej pamięci. - Ona podobno - bo tego nie widziałam - prowadziła zeszyty, w których zapisywała najlepsze jej zdaniem reportaże, żeby nic nie umknęło. Ale ja miałam wrażenie, że ona te zeszyty miała w głowie, bo kiedy zadawało się Krystynie pytanie o jakiś reportaż czy twórcę, to ona w sekundę przywoływała tytuł, autora, wiedziała, o czym to jest - mówiła Magdalena Skawińska.

Zobacz także:

Dokumentacja z Powstania Warszawskiego

Krystyna Melion jako jedna z pierwszych reportażystek zajęła się tematem Powstania Warszawskiego. - To są świetne historie, ona miała tę możliwość, że kiedy podejmowała te tematy, to uczestnicy tego zrywu żyli. Należy do tych reportażystów, którzy najpełniej udokumentowali Powstanie Warszawskie - podkreślała Magdalena Skawińska.

Janina Jankowska zauważyła z kolei, że o zajęciu się tematyką powstańczą zadecydowało samo doświadczenie życiowe Krystyny Melion.

- Ona przecież była z Warszawy i chyba brała udział w powstaniu. Była bardzo młodą dziewczyną, znała ludzi i była w AK, jej było najłatwiej dotrzeć do uczestników powstania i to w okresie, gdy oni byli jeszcze młodzi - wyjaśniała reportażystka.

Krystyna Melion wielokrotnie nagradzana

Krystyna Melion była laureatką wielu nagród - m.in. w roku 1969 została wyróżniona Złotym Mikrofonem, a w roku 2015 tę wybitną postać uhonorowano Nagrodą Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Była przedstawicielką szkoły warszawskiej w reportażu, w którym dążyła do czystej formy, czyli autentycznego dźwięku i głosu bohatera jako najważniejszego budulca opowieści.

W 1974 roku została laureatką pierwszej dla polskiej radiofonii nagrody festiwalu Premios Ondas za "Głębokie zanurzenie". 

Przyciągnęła do reportażu wielu młodych dziennikarzy.​ W 2016​ roku podczas Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów otrzymała nagrodę "Magnes reportażu", ponieważ za nią przyszły do radia nowe pokolenia reportażystów.

Posłuchaj
28:59 Dwojka_Audycja_specjalna 2022_11_01-21-29-21.mp3 Legenda reportażu Krystyna Melion (Dwójka)

***

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Wspominały: Janina Jankowska i Magdalena Skawińska

Data emisji: 1.11.2022

Godzina emisji: 21.30

djr/mg/kor

Czytaj także

Dom Kapuścińskiego - zamiast upamiętnienia jest ruina

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 18:00
- Zostały jakieś zgliszcza, fragment jednego narożnika, nadpalona ściana obita od wewnątrz styropianem, trochę zmurszałych desek. Nikt nie jest specjalnie zainteresowany przypomnieniem tego, że w tym domku przez dziesięć powojennych lat mieszkał i tworzył Ryszard Kapuściński - mówił w Dwójce dziennikarz Jakub Kowalski, który ostatnio poruszył w prasie temat zrujnowanego domu rodzinnego jednego z największych reporterów wszech czasów.
rozwiń zwiń