REKLAMA

Szewach Weiss - człowiek dialogu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 11:10
- Podkreślał, że przed narodowością zawsze istnieje człowieczeństwo, tu możemy się odnaleźć. Mówił, że trzeba ze sobą rozmawiać, ale żeby zacząć – a chcemy to robić, żeby nasze dzieci i nasze wnuki mogły ze sobą rozmawiać – najpierw musimy pewne rzeczy zdefiniować - mówiła w Dwójce Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego. Wczoraj (5.02) na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie odbyły się uroczystości pogrzebowe Szewacha Weissa. Były przewodniczący Knesetu i były ambasador Izraela w Polsce zmarł w piątek (3.02) w wieku 87 lat. 
Szewach Weiss zmarł 4 lutego w wieku 87 lat
Szewach Weiss zmarł 4 lutego w wieku 87 latFoto: Darek Delmanowicz/PAP
  • 3 lutego br. w wieku 87 lat zmarł były przewodniczący Knesetu i były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.
  • W 1946 roku rodzina Szewacha Weissa wyemigrowała do Izraela, ale Polska pozostała w nich zakorzeniona.
  • Szewachowi Weissowi zależało, żeby młodzież izraelska poznawała całą Polskę, a nie jedynie znajdujące się na jej terytorium miejsca zagłady.

Polityka w Dwójce wspominali: Ewa Junczyk-Ziomecka - prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego i Marian Turski - historyk, dziennikarz i działacz społeczny. Sięgnęliśmy też do radiowych archiwów.

Dziecko Holokaustu

Szewach Weiss urodził się 5 lipca 1935 roku w Borysławiu (obecnie Ukraina), w rodzinie żydowskiej. Po wkroczeniu Niemców, rodzinie Weissów udało się zbiec z getta. Najpierw ukrywali się u Ukrainki, Julii Lasotowej, później u polskiego małżeństwa Anny i Michała Górali, a następnie u innej Polki Marii Potężnej. - Jestem dzieckiem Holokaustu - mówił o sobie Szewach Weiss. - W Borysławiu przed wojną żyło mniej więcej 16 tysięcy Żydów, a po wojnie zostało nas 315 osób - opowiadał w Polskim Radiu.

Obywatel Izraela

W 1946 roku rodzina Szewacha Weissa wyemigrowała do Izraela, ale Polska pozostała w niech zakorzeniona. - Warszawa była w moich myślach, fantazjach wyglądała jak zburzone miasto, a tak się odbudowała - wspominał. 

W latach 60. ubiegłego wieku służył w izraelskiej armii, skończył studia i oddał się pracy naukowej, a następnie polityce. Weiss był członkiem Knesetu przez 18 lat, od 1981 do 1999 roku.

Z Polakami po polsku

Na początku XXI wieku był przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. W latach 2000-2003 pełnił funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Podczas swojej misji brał istotny udział w polskim życiu publicznym, do czego przyczyniała się jego biegła znajomość języka polskiego. 

Szewach Weiss nie żyje. Galicja, Zagłada, Polska i Izrael w jego radiowych wspomnieniach>>>>

Marian Turski - historyk, dziennikarz i działacz społeczny uważa go za znakomitego mówcę i gawędziarza. - Znakomicie prowadził rozmowy z ludźmi, przywoływał sceny, umiał je we właściwym miejscu przytaczać. To było barwne, pełne pasji - opowiadał. 

Zdobywał serca

- Żegnam przyjaciela - zaznaczyła Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego. - To był ambasador, którego trudno było zastać w ambasadzie, ponieważ jeździł po Polsce i zdobywał serca Polaków - podkreśliła.

- Dla wielu Izrael to był Szewach Weiss - zaznaczyła nasza rozmówczyni. - Bardzo mu zależało, żeby młodzież, która przyjeżdża z Izraela nie tylko jeździła od jednych tragicznych miejsc do drugich, ale też jeździła po Polsce. Jeszcze jako przewodniczący Knesetu, był jednym z pierwszych – podobnie myślących – żeby młodzież z Izraela przysyłać do Polski, żeby oglądała nie tylko to wielkie cmentarzysko, które jest zachowanie w pamięci wielu tych, którzy przeżyli Zagładę, ale żeby zapamiętali ten kraj jako ten, w którym przez setki lat toczyło się bujne życie żydowskie.

Zobacz także:

***

Szewach Weiss został uhonorowany odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" w uznaniu zasług na rzecz pogłębienia zrozumienia między Polakami i Żydami, niwelowania wzajemnych uprzedzeń oraz pielęgnowania wspólnego dziedzictwa i tradycji.

Został pochowany na cmentarzu na Wzgórzu Herzla w Kwaterze Wielkich Narodu przeznaczonej dla przywódców państwowych i osób szczególnie zasłużonych. Zostali tam pochowani m.in. premierzy Golda Meir, Icchak Rabin i Szimon Peres. Nazwa miejsca pochodzi od Theodora Herzla, zmarłego na początku XX wieku twórcy współczesnego syjonizmu.


Posłuchaj
56:33 2023_02_05 19_00_50_PR2_audycja_okolicznościowa.mp3 Wspomnienie Szewacha Weissa (Audycja okolicznościowa/Dwójka)

 

***

Audycja okolicznościowa

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Ewa Junczyk-Ziomecka (prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego), Marian Turski (historyk, dziennikarz i działacz społeczny)

Data emisji: 5.02.2023

Godzina emisji: 9.30

pg/pj/uk

Czytaj także

Nie żyje Szewach Weiss. Były ambasador Izraela zmarł w wieku 87 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 13:12
W wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były przewodniczący Knesetu i były ambasador Izraela w Polsce, kawaler Orderu Orła Białego. Informację o jego śmierci podał redaktor dziennika Haaretz, Ofer Aderet. Pogrzeb Szewacha Weissa odbędzie się w niedzielę (5.02) na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zdobył serca wielu. Będzie nam go brakować". Ambasada Izraela w Polsce oddaje cześć Szewachowi Weissowi

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 21:37
Przez dziesięciolecia wniósł ogromny wkład w budowę stosunków izraelsko-polskich i zdobył serca wielu - podkreśliła Ambasada Izraela na Twitterze. Szewach Weiss zmarł w piątek w wieku 87 lat.
rozwiń zwiń