Polskie Radio
Section05
Szewach Weiss

"Mamy wolność, dajcie nam skrzydła, abyśmy mogli ją chronić". Wołodymyr Zełenski z wizytą w Londynie, Paryżu i Brukseli

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwracając się w środę do obu izb brytyjskiego parlamentu, podziękował Wielkiej Brytanii za udzielane od samego początku wojny wsparcie. Zapewnił, że wolność zwycięży, ale podkreślił, że jego kraj potrzebuje do tego zachodnich samolotów.
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski Unia Europejska Wielka Brytania Francja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szewach Weiss Kresy Solidarność

PR24 "Reprezentował pokolenie, które pamiętało wojnę z doświadczeń". Jan Parys o Szewachu Weissie

Szewach Weiss reprezentował pokolenie, które pamiętało wojnę z osobistych doświadczeń. On mógł opowiadać o tym, co jest prawdą, a co jest po prostu jakąś polityczną intrygą - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo odeszli 2023 Szewach Weiss stosunki polsko-żydowskie

Szewach Weiss - człowiek dialogu

- Podkreślał, że przed narodowością zawsze istnieje człowieczeństwo, tu możemy się odnaleźć. Mówił, że trzeba ze sobą rozmawiać, ale żeby zacząć – a chcemy to robić, żeby nasze dzieci i nasze wnuki mogły ze sobą rozmawiać – najpierw musimy pewne rzeczy zdefiniować - mówiła w Dwójce Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego. Wczoraj (5.02) na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie odbyły się uroczystości pogrzebowe Szewacha Weissa. Były przewodniczący Knesetu i były ambasador Izraela w Polsce zmarł w piątek (3.02) w wieku 87 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Szewach Weiss Dwójka Jakub Kukla Żydzi Holokaust polityka Izrael odeszli 2023

Andrzej Duda w liście: dziękuję za wszystko, co Szewach Weiss uczynił dla rozwijania polsko–izraelskiej przyjaźni

- Żegnamy dziś wybitnego męża stanu i wspaniałego człowieka; w imieniu mojego narodu dziękuję za wszystko, co Szewach Weiss uczynił dla rozwijania polsko–izraelskiej przyjaźni, dialogu i współpracy - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście przekazanym uczestnikom uroczystości pogrzebowych w Jerozolimie.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Szewach Weiss Izrael kancelaria prezydenta

Szewach Weiss nie żyje. Audycja specjalna w Trójce [POSŁUCHAJ]

- Polska ma mnóstwo zalet, mam tutaj wielu przyjaciół – mówił na antenie Polskiego Radia profesor Szewach Weiss. Były ambasador Izraela w Polsce i były przewodniczący Knesetu, kawaler Orderu Orła Białego, zmarł 3 lutego 2023 roku. W Trójce przypomnieliśmy tę nietuzinkową postać w specjalnej audycji. Gośćmi audycji byli m.in.: Gołda Tencer, Monika Krawczyk z Żydowskiego Instytutu Historycznego, Bronisław Wildstein oraz Piotr Semka. 
Zobacz więcej na temat:  Szewach Weiss

Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący Knesetu Szewach Weiss

W piątek w wieku 87 zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec". "Wspaniały Człowiek, Żyd, izraelski patriota, który Polskę kochał i szanował." - napisał w sobotę na Twitterze prezydent Andrzej Duda, komentując wiadomość o śmierci Weissa.
Zobacz więcej na temat:  Szewach Weiss śmierć Izrael Jerozolima