III Konkurs Muzyki Polskiej. Przesłuchania zaczęli pianiści na literę "Z"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 22:00
- Przesłuchania w gronie pianistów rozpoczęły się od litery "Z". Przeprowadzono losowanie litery początkowej i jest to jedna z różnic między sekcją fortepianu i sekcją kameralną. Sesję przedpołudniową zainaugurował więc Tomasz Zając, absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie - relacjonował Andrzej Sułek z Rzeszowa, gdzie trwa III Konkurs Muzyki Polskiej.
Tomasz Zając podczas I etapu III Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie
Tomasz Zając podczas I etapu III Konkursu Muzyki Polskiej w RzeszowieFoto: Wojciech Grzędziński/NIMiT

Trzyetapowe przesłuchania

2 lipca rozpoczął się III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. Bierze w nim udział 16 pianistów i 22 zespoły kameralne łącznie z 9 krajów. Artyści w trakcie 50 godzin przesłuchań zaprezentują ponad 250 utworów.

Duża dowolność u kameralistów

- Kameraliści grają dwa utwory, które mają być skontrastowane pod względem wyrazowym i mają to być utwory dwóch różnych twórców. Potem ci kompozytorzy i te utwory mają się nie powtarzać w etapie drugim - objaśniał konkursowy regulamin dotyczący zespołów kameralnych Marcin Majchrowski.

Lista nazwisk dla pianistów

Regulamin jest nieco bardziej szczegółowy, jeśli chodzi o repertuar oczekiwany od pianistów.

- Nie są tu także wskazane konkretne kompozycje, które trzeba wykonać, natomiast są wymienione nazwiska. Wśród utworów, które w I etapie obowiązkowo mają wykonać pianiści, musi być jedna lub więcej etiud. Tu pięć nazwisk: Ignacy Friedman, Maurycy Moszkowski, Teodor Leszetycki, Juliusz Zarembski, Leopold Godowski. Grupa druga to jeden z utworów kompozytorów należących do epoki przełomu XVIII i pierwszej połowy XIX w. Utwór z grupy trzeciej to późny romantyzm, nazwiska od Karłowicza do Żeleńskiego. Grupa czwarta to kompozytorzy wieku XX, od Tadeusza Bairda po Bolesława Wojtowicza - wymieniał Andrzej Sułek.

Każdy z pianistów biorących udział w konkursie musi więc wykonać minimum cztery utwory.

Pierwsze rozstrzygnięcia we wtorek 

Wyniki I etapu ogłoszone zostaną we wtorek, 4 lipca, po południu (zespoły kameralne) i wieczorem (pianiści). Od środy odbywać będą się przesłuchania II etapu.


Posłuchaj
60:21 Dwójka KMP podsumowanie 3.07.mp3 III Konkurs Muzyki Polskiej - podsumowanie pierwszych przesłuchań (Audycja specjalna/Dwójka) 

Celem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalenie w świadomości odbiorców znaczenia twórczości polskich kompozytorów, zwłaszcza XIX i XX wieku. Konkurs ma przyczynić się do zaprezentowania szerokiej publiczności utworów na nowo odkrywanych, a także sprawić, aby owa niesłusznie zaniedbana spuścizna doczekała się należytego opracowania i nowych edycji. Nie mniej ważnym zadaniem Konkursu jest promowanie utalentowanych muzyków, którzy zdecydują się włączyć do swojego repertuaru mniej znane dzieła polskich kompozytorów.

Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Program 2 Polskiego Radia jest partnerem i patronem medialnym wydarzenia.

***

Audycja specjalna

Prowadzili: Marcin Majchrowski i Andrzej Sułek

Data emisji: 3.07.2023

Godz. emisji: 21.00

pg

Czytaj także

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. "Za każdy razem odkrywamy jakiś ciekawy utwór"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 18:25
- Nasz konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: fortepian i muzyka kameralna. Staramy się pokazać, jak wygląda polska muzyka między końcem XVII wieku, jeszcze przed Chopinem, a okresem współczesnym. Mamy tu, jak wiadomo, bardzo mocne karty, ale może nie są one jeszcze dostatecznie znane - mówił w Dwójce o Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej Lech Dzierżanowski, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
rozwiń zwiń