III Konkurs Muzyki Polskiej. "W kameralistyce każdy idzie własną ścieżką, ale wszyscy patrzą w jednym kierunku"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2023 22:00
- Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się od części kameralnej. Z 21 zespołów w różnych składach do drugiego etapu ma przejść nie więcej niż 15 - mówił Marcin Majchrowski w pierwszej relacji z Rzeszowa, gdzie od 2 do 9 lipca trwa III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej.
Metropolis Piano Quartet
Metropolis Piano QuartetFoto: Wojciech Grzędziński / NIMiT

Trzyetapowe przesłuchania

2 lipca rozpoczął się III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. Bierze w nim udział 16 pianistów i 21 zespołów kameralnych łącznie z 9 krajów. Artyści w trakcie 50 godzin przesłuchań zaprezentują ponad 250 utworów.

Różne ścieżki i jeden kierunek kameralistów 

Marcin Majchrowski nawiązał do pewnej myśli gościa audycji Cafe "Muza", skrzypka Pawła Zalejskiego, przewodniczącego jury części kameralnej Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. - W kameralistyce każdy idzie własną ścieżką, ale wszyscy patrzą w jednym kierunku. To szerokie pole do dyskusji o tym, jak te interakcje wśród zespołów i tworzących ich muzyków się układają - mówił.

Bardzo zróżnicowane składy

Andrzej Sułek dodał, że bardzo różnie z tym bywa. - Przesłuchania zaczęły się od duetu fortepianowego, potem słuchaliśmy duetu fortepianu i skrzypiec. Jako trzeci wystąpił kwartet smyczkowy, a więc klasyka gatunku. Potem duety skrzypce - fortepian i wiolonczela - fortepian, a na zakończenie zagrał kwartet fortepianowy. To bardzo zróżnicowane składy, ów postulat Pawła Zalejskiego w takich konfiguracjach w rozmaity sposób się realizuje - stwierdził.

Pierwsze rozstrzygnięcia we wtorek 

Wyniki I etapu ogłoszone zostaną we wtorek, 4 lipca, po południu (zespoły kameralne) i wieczorem (pianiści). Od środy odbywać się będą przesłuchania II etapu.


Posłuchaj
60:17 2023_07_02 21_00_33_Dwojka_Audycja_specjalna.mp3 III Konkurs Muzyki Polskiej. "W kameralistyce każdy idzie własną ścieżką, ale wszyscy patrzą w jednym kierunku" (Audycja specjalna/Dwójka)

 

Celem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalenie w świadomości odbiorców znaczenia twórczości polskich kompozytorów, zwłaszcza XIX i XX wieku. Konkurs ma przyczynić się do zaprezentowania szerokiej publiczności utworów na nowo odkrywanych, a także sprawić, aby owa niesłusznie zaniedbana spuścizna doczekała się należytego opracowania i nowych edycji. Nie mniej ważnym zadaniem konkursu jest promowanie utalentowanych muzyków, którzy zdecydują się włączyć do swojego repertuaru mniej znane dzieła polskich kompozytorów.

Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Program 2 Polskiego Radia jest partnerem i patronem medialnym wydarzenia.

***

Audycja specjalna

Prowadzili: Marcin Majchrowski i Andrzej Sułek

Data emisji: 2.07.2023

Godzina emisji: 21.00

pg/mo

Czytaj także

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. "Za każdy razem odkrywamy jakiś ciekawy utwór"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 18:25
- Nasz konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: fortepian i muzyka kameralna. Staramy się pokazać, jak wygląda polska muzyka między końcem XVII wieku, jeszcze przed Chopinem, a okresem współczesnym. Mamy tu, jak wiadomo, bardzo mocne karty, ale może nie są one jeszcze dostatecznie znane - mówił w Dwójce o Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej Lech Dzierżanowski, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
rozwiń zwiń