II Konkurs Szymanowskiego. "Monbijou Quartet ma w sobie dużo artystycznej konsekwencji"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 18:00
- Szwedzkiego Monbijou Quartet nie sposób było nie zauważyć w tych przesłuchaniach, poczynając od I etapu. To zespół, który ma najbardziej wyrazistą zbiorową osobowość spośród uczestników konkursu. Nie znaczy to, że są idealni, ale ich interpretacje, nierzadko narysowane bardzo odważną kreską, są godne uwagi - mówił w Dwójce Andrzej Sułek, podsumowując II etap Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii "kwartety smyczkowe".
Monbijou Quartet
Monbijou QuartetFoto: Radosław Kaźmierczak/NOSPR

Repertuar II etapu

II etap konkursu kwartetów smyczkowych na antenie Dwójki podsumował Andrzej Sułek. - W II etapie uczestnicy musieli wykonać jeden ze współczesnych kwartetów polskich spośród takich kompozytorów: Tansman, Bacewiczówna, Baird, Lutosławski, Górecki, Szymański i Penderecki, a także jeden z kwartetów romantycznych z twórczości europejskiej. Najczęściej, bo aż czterokrotnie, wykonawcy sięgnęli po III Kwartet smyczkowy Krzysztofa Pendereckiego "Kartki z nienapisanego dziennika". Wśród utworów romantycznych najbardziej popularny był II Kwartet a-moll op. 13 Feliksa Mendelssohna. Trzeci punkt programu to współczesny utwór nagrodzony na Konkursie Kompozytorskim, który odbył się w zeszłym roku - mówił.

Znakomitości w składzie jury

Opowiedział również o członkach jury. - Do finału jury mogło dopuścić pięć zespołów, znalazły się tam trzy kwartety. To gremium składa się z trojga skrzypków, dwóch altowiolistów i dwóch wiolonczelistów. Na jego czele stoi Peter Schuhmayer, skrzypek, wykładowca Uniwersytetu Sztuki w Wiedniu. W gronie skrzypków są również: Arkadiusz Kubica, drugi skrzypek Kwartetu Śląskiego, i Izabella Szałaj-Zimak, prymariuszka Royal String Quartet. Altowioliści to Jonathan Brown z Cuarteto Casals oraz Piotr Reichert, członek Kwartetu Camerata. Wiolonczeliści to Kyrił Zlotnikov z Jerusalem Quartet oraz Guy Danel, współtwórca Quatuor Danel - powiedział Andrzej Sułek.

Posłuchaj
59:58 2023_09_20 17_00_08_Dwojka_Audycja_specjalna.mp3 II Konkurs Szymanowskiego. "Monbijou Quartet ma w sobie dużo artystycznej konsekwencji" (Audycja specjalna/Dwójka)

 

Wielka szansa dla młodych muzyków

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego to szansa dla wybitnych młodych artystów. Szansa, by swej karierze nadać rozmach i tempo. Szansa, by stać się artystą rozpoznawalnym na świecie. A także by zdobyć wysoką nagrodę.

Zobacz także: II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego w Dwójce

Konkurs odbywa się co pięć lat w czterech kategoriach wykonawczych: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, szczególną kategorię tworzy konkurs kompozytorski, który rozgrywa się na rok przed konkursem wykonawczym.

Dwuetapowe przesłuchania

Przesłuchania w ramach I i II etapu prowadzone są w dniach 5-22 września br. 23 września konkurs zwieńczą uroczysta gala finałowa, w trakcie której nastąpi wręczenie nagród, oraz koncert laureatów z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wstęp na przesłuchania koncertowe jest bezpłatny, a odbywają się one w dwóch sesjach. Pierwsza w godz. 10.00-13.00, druga zaś w godz. 15.30-18.30. 

W każdej kategorii uczestnicy prezentują się przed międzynarodowym jury, złożonym z najwybitniejszych postaci świata muzyki, wpływowymi krytykami, agentami, mediami oraz serdecznie kibicującą im publicznością. Pula nagród w wysokości blisko 300 tys. euro oraz gwarantowane nagrania płytowe i zaproszenia koncertowe sprawiają, że zwycięstwo w konkursie może się stać przełomowym momentem w życiu każdego uczestnika. 

Wiemy już, że 3 kwartety zakwalifikowały się do finału: Monbijou Quartet, Neuma Quartet i Turicum Quartet.

***

II Konkurs Szymanowskiego - podsumowanie II etapu kwartetów smyczkowych

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 20.09.2023

Godzina emisji: 17.00

pg/mo

Czytaj także

"Chopin i jego Europa" 2023. Consone Quartet: u Beethovena muzyczna narracja pełna jest zakrętów

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 17:50
- Muzyka Beethovena jest zwykle wielkim wyzwaniem wykonawczym, ale jednocześnie jest bardzo pociągająca. Oczywiście Beethoven jest klasykiem i w pewnym sensie podąża za wszelkimi modami klasycyzmu, na czele z wykorzystaniem formy sonatowej itd. Jednak swoją muzyką nie daje on poczucia relaksu, mówiąc kolokwialnie, nie odpuszcza słuchaczowi - mówiła w Dwójce Magdalena Loth-Hill z zespołu Consone Quartet, który wystąpił we wtorek (29.08) na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

II Konkurs Szymanowskiego. "Słuchanie kwartetów smyczkowych w I etapie było przyjemnością"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 18:00
Wszystkie kwartety przeszły do II etapu Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. - Miałem przyjemność wysłuchania uczestników konkursu kwartetów smyczkowych. Może nie były to zespoły co do jednego wybitne, owszem dała się zauważyć spora rozpiętość artystycznych jakości. Nie było jednak wśród nich takiego, którego dyskwalifikowałby jego poziom. Kilka zespołów wydaje mi się bardzo obiecujących - mówił Andrzej Sułek w audycji specjalnej z Katowic, gdzie trwa II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego.
rozwiń zwiń