Adam Rozlach o Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga: nie ma już "turystów konkursowych"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2023 12:00
- Nie ma już w konkursach - także Chopinowskim czy Wieniawskiego - turystów konkursowych, którzy jeżdżą od konkursu do konkursu, grają tak średnio albo byle jak i jadą na następny konkurs. Oczywiście odpadają po pierwszym etapie. Teraz uczestnicy są bardzo dobrze przygotowani - tak Adam Rozlach ocenił poziom XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.
Katowice, 17.11.2023 XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, koncert inauguracyjny
Katowice, 17.11.2023 XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, koncert inauguracyjnyFoto: Arkadiusz Lawrywianiec/Forum
  • W minioną sobotę (25.11) w Katowicach zakończył się XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.
  • Uczestnicy mieli za zadanie poprowadzić orkiestrę Filharmonii Śląskiej. Laureatem został pochodzący z Chin 23-latek - Jong-Jie Yin.
  • Przebieg festiwalu, a także jego rozwój na przestrzeni wielu lat, podsumował w Dwójce dziennikarz Polskiego Radia, krytyk muzyczny Adam Rozlach.

Adam Rozlach, dziennikarz radiowej Jedynki i krytyk muzyczny, obserwuje Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga od początku jego istnienia, czyli od 1979 roku.

Orkiestra coraz lepsza

Jak stwierdził na naszej antenie, mimo że świat bardzo się zmienia, w rzeczywistości konkursu pewne rzeczy pozostają stałe.

- Przyjeżdżają dyrygenci z całego świata, tak jak wtedy - pod tym względem faktycznie się może niewiele zmieniło. Gra ciągle ta sama orkiestra, niby ta sama, a jeszcze lepiej grająca - zaznaczył nasz gość i dodał: - Repertuar się trochę zmienia. Może w tym roku były nieco inne wymagania, może większa paleta partytur była w poprzednich konkursach.

Nowość - transmisje w internecie

Największe zmiany, jak zauważył Adam Rozlach, dokonują się w sferze nowych mediów.

- Po raz pierwszy wszystkie przesłuchania były transmitowane przez kanał Filharmonii Śląskiej na YouTube. Po raz pierwszy chyba była transmisja dla medici.tv, co jest też czymś bardzo moim zdaniem ważnym dla konkursu i dla filharmonii. Tym bardziej, że Sonya Yoncheva była bohaterką tego koncertu. Jest to wydarzenie, które warto podkreślić, przypomnieć, bo ta wielka gwiazda śpiewała bardzo pięknie pieśni Gustava Mahlera - mówił Adam Rozlach. Był to koncert inauguracyjny.

- Nieco brakowało nam na facebookowych stronach konkursowych czy na stronie konkursowej Filharmonii Śląskiej bezpośrednich wyników, informacji, że został ogłoszony werdykt jurorów z wykazem pełnych nagród - stwierdził nasz gość. - W każdym razie konkurs był niezwykle udany, jak każdy poprzedni - dodał.

Czytaj także:

Partytura w głowie

Prowadząca Róża Światczyńska zauważyła, że rozwój mediów społecznościowych wpływa również na prezentację samych dyrygentów i sposób ich komunikowania się z orkiestrą.

- Jest lepiej, jest ciekawiej. Komunikatywność jest tutaj bardzo ważna - przyznał Adam Rozlach. - Poza tym nie ma już w konkursach - także Chopinowskim czy Wieniawskiego - turystów konkursowych, którzy jeżdżą od konkursu do konkursu, grają tak średnio albo byle jak i jadą na następny konkurs. Oczywiście odpadają po pierwszym etapie. Teraz uczestnicy są bardzo dobrze przygotowani. Pierwszy etap pokazał, że partyturę faktycznie mieli znakomicie opanowaną, mieli partyturę w głowie, a nie głowę w partyturze - podsumował nasz gość.

W audycji wyemitowaliśmy także rozmowy Łucji Siedlik z laureatami i jurorami konkursu ilustrowane nagraniami muzycznymi.


Posłuchaj
47:20 Dwojka_Audycja_okolicznosciowa_2023_11_27-22-00-03.mp3 Adam Rozlach o Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga: nie ma już turystów konkursowych (Dwójka)

 

Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga

Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga jest jednym z najważniejszych polskich konkursów wykonawczych, od 1982 r. należącym do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Przeznaczony jest dla artystów, którzy nie ukończyli 39. roku życia, a jego renoma i prestiż, wiążący się z zajęciem miejsca na podium, otwiera przed młodymi dyrygentami drogę do światowej kariery.

Trzy etapy przesłuchań koncertowych miały miejsce od 18 do 24 listopada. Tego dnia wieczorem poznaliśmy laureatów Konkursu, a w sobotę 25 listopada, w Filharmonii Śląskiej, odbył się Koncert Laureatów.

Laureaci XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga:

  • I miejsce - Jong-Jie Yin
  • II miejsce - Sergey Simakov
  • III miejsce - Mikhail Mering
  • Wyróżnienia - Maria Fuller, Sukjong Kim oraz Joonas Pitkänen

Od momentu powołania organizatorem Konkursu jest Filharmonia Śląska, która od pierwszych lat istnienia była silnie związana z postacią Patrona Konkursu. Regularnie gościł on na estradzie tej instytucji, na której występował wraz z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Jego idee realizowane były w katowickiej Filharmonii ze szczególną dbałością poprzez postać jej wieloletniego dyrektora, Karola Stryi, ucznia i jedynego dyplomanta Grzegorza Fitelberga.

Grzegorz Fitelberg (ur. 18.10.1879 r. w Dyneburgu) figuruje na kartach polskiej historii muzyki jako znakomity skrzypek, wybitny kompozytor, a przede wszystkim genialny dyrygent. Odznaczył się on w sposób szczególny w promowaniu muzyki współczesnej i wprowadzaniu najnowszych dzieł do stałego repertuaru polskich i światowych orkiestr. Kunszt dyrygencki Fitelberga sprawiał, że niejednokrotnie porównywany był z Gustavem Mahlerem, a upór i konsekwencja w doborze repertuaru budziły zarówno zachwyt, jak i kontrowersje, zachowując pamięć o nim jako o postaci niezwykle wyrazistej i bezkompromisowej.

***

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Adam Rozlach (dziennikarz, krytyk muzyczny)

Data emisji: 27.11.2023

Godzina emisji: 22.00

mgc

Czytaj także

Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga. "Każdy etap to będzie inny styl muzyczny"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2023 18:17
Przed nami XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. - W I etapie dominować będą utwory klasyczne: Mozart, Beethoven, Moniuszko. W drugim etapie mamy przedstawicieli epoki romantyzmu plus koncerty z solistami, a w trzecim - pozycje dwudziestowieczne. Poziom trudności zatem wzrasta, a my będziemy mogli zobaczyć, jak uczestnicy radzą sobie w różnych stylach - mówił w Dwójce Yaroslav Shemet, członek jury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław Szemet: najcenniejszą nagrodą w Konkursie Dyrygentów im. Fitelberga są koncerty

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 17:30
Zakończył się Konkurs Dyrygentów w Katowicach, a laureaci poprowadzą teraz wiele koncertów w Polsce i za granicą. - Udało nam się zdobyć ponad 40 koncertów w Polsce i zagranicą z takimi zespołami, jak Scottish Opera, London Chamber Orchestra, Orkiestra Narodowa na Łotwie i niemal 95 proc. polskich zespołów, w tym po raz pierwszy Opera Narodowa w Warszawie czy Sinfonia Varsovia - mówił dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej w Katowicach Jarosław Szemet.
rozwiń zwiń