Jarosław Szemet: najcenniejszą nagrodą w Konkursie Dyrygentów im. Fitelberga są koncerty

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 17:30
Zakończył się Konkurs Dyrygentów w Katowicach, a laureaci poprowadzą teraz wiele koncertów w Polsce i za granicą. - Udało nam się zdobyć ponad 40 koncertów w Polsce i zagranicą z takimi zespołami, jak Scottish Opera, London Chamber Orchestra, Orkiestra Narodowa na Łotwie i niemal 95 proc. polskich zespołów, w tym po raz pierwszy Opera Narodowa w Warszawie czy Sinfonia Varsovia - mówił dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej w Katowicach Jarosław Szemet.
Warszawa, 31.03.2022 r. Ukraińsko-polski dyrygent Jarosław Szemet i Sinfonia Varsovia podczas koncertu charytatywnego Solidarni z Ukrainą
Warszawa, 31.03.2022 r. Ukraińsko-polski dyrygent Jarosław Szemet i Sinfonia Varsovia podczas koncertu charytatywnego "Solidarni z Ukrainą"Foto: PAP/Tomasz Gzell
  • Za nami Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Laureatem został pochodzący z Chin Jong-Jie Yin.
  • W tym roku rekordowe było zainteresowanie konkursem. Do Filharmonii Śląskiej wpłynęło 256 aplikacji.
  • Laureaci zagrają teraz liczne koncerty w całej Polsce, a także poza granicami kraju.

Niedzielny poranek spędziliśmy w towarzystwie dyrygenta Jarosław Szemeta. Maestro, mając jedynie 27 lat, pełni równocześnie funkcje dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz dyrektora muzycznego Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Konkurs Dyrygentów w Katowicach

Jarosław Szemet był również członkiem jury zakończonego właśnie Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Uczestnicy mieli za zadania poprowadzić orkiestrę na co dzień kierowaną właśnie przez niego.

- Żartowałem, że stresowałem się bardziej, niż gdybym to ja prowadził. Owszem, tak jest, bo ma się mniej kontroli. Natomiast laureaci sobie poradzili naprawdę świetnie, znakomicie. Jestem przekonany, że wyniki tego konkursu mamy bardzo słuszne. Zresztą Koncert Laureatów był tego potwierdzeniem - powiedział Jarosław Szemet.

Laureaci Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga:

  • I miejsce - Jong-Jie Yin
  • II miejsce - Sergey Simakov
  • III miejsce Mikhail Mering
  • Wyróżnienia: Maria Fuller, Sukjong Kim oraz Joonas Pitkänen

Rekordowy Konkurs im. Fitelberga

W tym roku Konkursu Dyrygentów im. Fitelberga był wyjątkowy ze względu na rekordową liczbę zgłoszeń. Do Filharmonii Śląskiej wpłynęło 256 aplikacji. - Z tego co pamiętam, liczba ta dotyczy kompletnych zgłoszeń, a zainteresowanie było jeszcze większe. Myślę, że to ogromna zasługa dyrektora Adama Wesołowskiego, wszystkich biur, a także pracy orkiestry na przestrzeni dwóch lat, bo w pewnych kręgach zaczęto o nas mówić. Ale przede wszystkim zaważyła tradycja konkursu. Dużą rolę odegrał też skład jurorski - wyjaśniał nasz gość.

W tym roku konkurs odbył się po raz jedenasty w formule międzynarodowej, wcześniej przez dwa lata istniał jako wydarzenie ogólnopolskie. Wśród jurorów pojawili się nie tylko wybitni dyrygenci, ale również agenci i skrzypkowie. Przewodniczący jury był znany francuski dyrygent, dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Patrick Fournillier.

Czyta także:

Możliwości koncertowe

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne, które otwierają im drzwi do kolejnych kursów i warsztatów. Jednak najcenniejszymi nagrodami mogą okazać się koncerty, w których zagrają zwycięzcy.

- Udało nam się zdobyć ponad 40 koncertów w Polsce i zagranicą z takimi zespołami, jak Scottish Opera, London Chamber Orchestra, Orkiestra Narodowa na Łotwie i niemal 95 proc. polskich zespołów, w tym po raz pierwszy Opera Narodowa w Warszawie czy Sinfonia Varsovia. - mówił Jarosław Szemet. - Nasi zwycięzcy mają teraz zapełnione ze dwa sezony do przodu - dodał.

Niedzielny poranek spędziliśmy w towarzystwie dyrygenta Jarosława Szemeta:

Jarosław Szemet - olśniewająca kariera

W latach 2020-2022 Jarosław Szemet był pierwszym gościnnym dyrygentem Neue Philharmonie Hamburg. W sezonie 2020/2021 sprawował funkcję głównego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej we Lwowie INSO-Lviv, a od ukończenia studiów był najmłodszym akademickim wykładowcą w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w Instytucie Dyrygentury w latach 2018-2023. Obecnie jest wykładowcą akademickim w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Koncertował z zespołami na całym świecie, m.in.: Prague Symphony, Philharmonie der Nationen, Staatstheater Braunschweig, Sinfonia Varsovia, NFM Filharmonia Wrocławska. Występował w Elbphilharmonie w Hamburgu, Shanghai Grand Theatre czy Harbin Opera House, a także na festiwalach w Bayreuth, Monachium i Hong Kongu. Jako kierownik muzyczny zadebiutował w Operze Bałtyckiej w Gdańsku w 2018 w produkcji "Poławiacze pereł" Georges’a Bizeta.


Posłuchaj
60:59 2023_11_26 10_00_00_PR2_Cafe_Muza.mp3 Jarosław Szemet: 27-letni dyrektor filharmonii i opery (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Jarosław Szemet (dyrygent)

Data emisji: 26.11.2023

Godzina emisji: 10.00

mgc/pj

Czytaj także

Bartosz Michałowski: nie stosuję pracy wysiłkowej ze śpiewakami

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 12:56
- Wyznaję zasadę, że aby chór brzmiał jednolicie i pięknie nie wolno głosów w żaden sposób zniekształcać, nie wolno śpiewaka wprowadzać w tory pracy nienaturalnej dla niego. Ewentualnie można wskazywać mu jakieś elementy, które należałoby poprawić - mówił w Dwójce Bartosz Michałowski, dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Yaroslav Shemet: dyrygenta uczy orkiestra [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 11:00
- Wykonując teraz muzykę ukraińską, robimy coś bardzo ważnego. Zachodnia Europa nie znała twórczości naszych kompozytorów, ale nie dlatego, że jest mało wartościowa. Nie miała szansy się przebić, była tępiona przez cenzurę. W końcu możemy pokazać naszą piękną kulturę i przekazać myśli kompozytorów z minionych epok. Szkoda, że aby to się stało, musiało się wydarzyć to, co się wydarzyło - mówił na antenie Dwójki ukraiński dyrygent Yaroslav Shemet.
rozwiń zwiń