Małgorzata Zajączkowska - pożar choinki, oblany egzamin, sukcesy w świecie teatru i filmu

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2023 17:00
- Poszłam, zdawałam i nie dostałam się. Kiedy wyszłam z egzaminów, z tej sali, poczułam, że to jest moje miejsce, że ja bardzo chcę tutaj być. Cały rok przygotowywałam się, chodziłam do kółka teatralnego pani Skarżanki, ona pomogła mi wybrać repertuar i dostałam się za drugim razem - tak Małgorzata Zajączkowska opowiadała w Dwójce o swojej drodze do bycia aktorką.
Małgorzata Zajączkowska
Małgorzata ZajączkowskaFoto: Monika Zając / Polskie Radio
  • W pierwszym dniu Świąt naszym specjalnym gościem była aktorka Małgorzata Zajączkowska.
  • Podczas audycji opowiedziała o Świętach z czasów swojego dzieciństwa, a także o tym, w jaki sposób została aktorką.
  • Małgorzata Zajączkowska spędziła kilkanaście lat w Stanach Zjednoczonych, gdzie współpracowała m.in. z Woodym Allenem, Glenn Close, Anjelicą Huston i Frankiem Langellą.

Chciała być lekarką, została aktorką. Świetnie rozwijającą się karierę sceniczną przerwał stan wojenny, który zastał ją w Paryżu. W Dwójce Małgorzata Zajączkowska opowiedziała o swojej artystycznej drodze.

Małgorzata Zajączkowska i płonąca choinka

Na początku rozmowy artystka opowiedziała także o Świętach z czasów swojego dzieciństwa.

- Byłam wychowywana przez dziadków i w Święta od sąsiadów pożyczało się krzesła i taborety, ponieważ cała rodzina - i z Lublina, i z Krakowa, zjeżdżała się. Nie wiem, jak dziadkowie mieścili tę liczbę osób. Święta trwały oczywiście dwa dni, każdy wychodził z wałówką - opowiadała aktorka.

Jak przyznała, pewnego razu podczas takiego rodzinnego zjazdu spłonęła choinka przyozdobiona - jak to w dawnych czasach - naturalnymi świeczkami. - To już było w czasie deseru, nagle pojawił się słup ognia. Choinka stała w rogu koło radia, każdy, kto miał kompot, herbatę czy kawę nagle chlusnął na ścianę, żeby ugasić ten pożar. Mogłam mieć z 5-6 lat - wspominała Małgorzata Zajączkowska.

Aktorstwo zamiast medycyny

Jako mała dziewczynka Małgorzata Zajączkowska nie marzyła o aktorstwie. Zresztą jeszcze w liceum planowała ukończyć kierunek medyczny. Wszystko zmieniło się, gdy młodziutka Małgorzata poznała swoją pierwszą miłość.

- On szedł na ASP, ja myślałam o medycynie, ale on powiedział, że on nie chce być z kimś, kto jest na medycynie, on chce być z artystyczną duszą. Dla niego postanowiłam zdawać do szkoły teatralnej. Poszłam, zdawałam i nie dostałam się oczywiście, byłam źle przygotowana, w ogóle nie wiedziałam, o co chodzi - mówiła Małgorzata Zajączkowska. - Kiedy wyszłam z egzaminów, z tej sali, poczułam, że to jest moje miejsce, że ja bardzo chcę tutaj być. Cały rok przygotowywałam się, chodziłam do kółka teatralnego pani Skarżanki, ona pomogła mi wybrać repertuar i dostałam się za drugim razem - przyznała.

Czytaj też:

Woody Allen i Glenn Close

Małgorzata Zajączkowska kilkanaście lat spędziła w Stanach Zjednoczonych, gdzie spodziewała się, że artystyczne ambicje będzie musiała odłożyć na bok. Stało się jednak inaczej - za oceanem współpracowała m.in. z Woodym Allenem, Glenn Close, Anjelicą Huston i Frankiem Langellą. 

Małgorzata Zajączkowska zagrała młodą kobietę z Polski, Jadwigę, z którą ożenił się polski Żyd, z wdzięczności za to, że go ratowała. Aktorka wyjaśniła, że film obejrzał Woody Allen, który docenił jej kreację na tyle, że dał jej drugoplanową rolę Lili w filmie "Strzały na Broadwayu". W swoim dorobku Małgorzata Zajączkowska ma także rolę u boku Glenn Close w filmach "Rodzina Sary" i "Rodzina Sary. Skowronek".

Ponad dwie dekady temu Zajączkowska zdecydowała o powrocie do kraju i - jak podkreśla - nigdy tej decyzji nie żałowała.

***

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Małgorzata Zajączkowska (aktorka)

Data emisji: 25.12.2023

Godzina emisji: 16.00

mgc/ans

Czytaj także

Małgorzata Zajączkowska. Nadchodzi czas aktorek dojrzałych

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 20:23
- Fantastyczne postaci kobiece tworzy na przykład Ryszard Bugajski - mówi Małgorzata Zajączkowska, która współpracowała z reżyserem przy jego najnowszym filmie "Zaćma".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Była nieoczekiwana". Małgorzata Zajączkowska o roli w amerykańskim filmie "Late Bloomers"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 13:30
Swoje życie zawodowe dzieli między Stany Zjednoczone i Polskę. Aktorka pracowała z reżyserami Paulem Mazurskym i Woodym Allenem. 10 marca w Austin, w USA będzie premiera filmu "Late Bloomers", w reżyserii Lisy Steen, w którym zagrała jedną z głównych ról. Małgorzata Zajączkowska, będąc gościem Joanny Sławińskiej w audycji "Po drugiej stronie lustra" opowiedziała o swojej karierze i życiowych doświadczeniach.
rozwiń zwiń