Joanna Wnuk-Nazarowa: pokochałam Śląsk i Katowice

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2024 14:00
- Byłam przez osiemnaście lat związana z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, a tu nagle Filharmonia Śląska od pewnego czasu się mną intensywnie zajmuje. Myślę, że to jest takie uhonorowanie tego wkładu mojego w ogóle w kulturę Katowic - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa. To właśnie w Katowicach obchodziła niedawno swoje 75. urodziny.
Joanna Wnuk-Nazarowa zaprasza na tegoroczny Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena pod patronatem Dwójki
Joanna Wnuk-Nazarowa zaprasza na tegoroczny Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena pod patronatem DwójkiFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
  • W "Filharmonii Dwójki" 28 maja transmitowaliśmy koncert z Filharmonii Śląskiej z okazji gali urodzinowej kompozytorki Joanny Wnuk-Nazarowej.
  • W programie wieczoru znalazły się m.in. Koncert skowronkowy na kwartet amplifikowany i orkiestrę kameralną oraz Lamento per oboe ed archi, którego autorką jest właśnie Joanna Wnuk-Nazarowa.
  • Tuż przed koncertem wyemitowaliśmy rozmowę z jubilatką, która opowiedziała m.in. o swoich związkach z Katowicami.

Kompozytorka, dyrygentka i menedżerka kultury Joanna Wnuk-Nazarowa przyznaje, że ma dwa domy - w Warszawie i w Krakowie. Ale to w sercu Śląska, w Katowicach, obchodziła jubileusz swoich 75. urodzin.

Joanna Wnuk-Nazarowa i jej związki ze Śląskiem

Od 2000 do 2018 pełniła funkcję dyrektora naczelnego i programowego katowickiej NOSPR.

- Byłam przez osiemnaście lat związana z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, a tu nagle Filharmonia Śląska od pewnego czasu się mną intensywnie zajmuje. Myślę, że to jest takie uhonorowanie tego wkładu mojego w ogóle w kulturę Katowic. Jestem honorowym obywatelem Miasta Katowice - powiedziała. - Wracam do Katowic z Krakowa bądź z Warszawy, zawsze z takim miłym przeświadczeniem, że wracam do siebie. Pokochałam ten Śląsk, pokochałam to miasto - przyznała.

Czytaj także:

Katowice - centrum kulturalne Europy

Joanna Wnuk-Nazarowa stwierdziła, że Katowice zmieniły się właściwie na jej oczach.

- Pamiętam, jak z moją zastępczynią Alina Kantorska-Biegun chodziłyśmy na początku lat dwutysięcznych po tych krzywych chodnikach - ambitnie, na wysokich obcasach - i skręcając sobie co chwilę lekko kostkę, zastanawiałyśmy, co my tu robimy. Ona, wychowana w Warszawie i od wielu lat mieszkająca w Krakowie, ja urodzona w pięknej Gdyni, mieszkająca w pięknym Sopocie, a potem od 5. roku życia w Krakowie. Wydawało nam się, że jednak jest tutaj tak troszkę jakoś nieeuropejsko. Wystarczyło kilka lat, żeby Katowice się stały wielkim centrum kulturalnym Europy - mówiła kompozytorka.


Posłuchaj
18:37 Dwojka_Filharmonia_Dwojki_2024_05_28-19-01-25.mp3 Joanna Wnuk-Nazarowa: pokochałam Śląsk i Katowice

 

Wnuk-Nazarowa, Górecki, Penderecki

Joanna Wnuk-Nazarowa samodzielnie ułożyła program swojego jubileuszu. Otworzyły go wspomniane już dwa utwory samej jubilatki, w następnej kolejności muzycy wykonali natomiast Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Sinfoniettę nr 3 "Kartki z nienapisanego dziennika" Krzysztofa Pendereckiego, pedagoga Joanny Wnuk-Nazarowej podczas jej studiów w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Podczas koncertu wystąpili: Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – klawesyn, Mariusz Pędziałek – obój, Śląska Orkiestra Kameralna, dyr. Yaroslav Shemet.

Joanna Wnuk-Nazarowa to dyrygentka, kompozytorka, dyrektorka instytucji kultury, a także minister kultury i sztuki w latach 1997–1999. To także Dama Orderu Orła Białego.

***

Rozmawiała: Agnieszka Nowok-Zych

Data emisji: 28.05.2024

Godzina emisji: 19.00

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

mgc

Czytaj także

Lawrence Foster: Enescu to skomplikowany kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 15:00
- Sposób pisania Enescu zmusza słuchacza do bycia bardzo uważnym, bo jego muzyka jest bardzo kontrapunktyczna. Nie ma także pulsu rytmicznego jak u jego bliskiego przyjaciela Bartóka, dlatego też Bartók jest dużo bardziej popularny - mówił w Dwójce Lawrence Foster. Maestro poprowadził w czwartkowy wieczór Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Jako solistka wystąpiła niemiecka skrzypaczka Carolin Widmann.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marc-André Hamelin na Festiwalu Kultura Natura - transmisja z Katowic

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 12:00
Środowy wieczór w programie katowickiego festiwalu Kultura Natura to recital fortepianowy Marca-André Hamelina. "The New York Times" napisał o nim: "wykonawca o niemal nadludzkich umiejętnościach technicznych". Transmisja odbyła się w wieczornym paśmie "Filharmonia Dwójki". 
rozwiń zwiń