Lawrence Foster: partytura "Falstaffa" obnaża orkiestrę

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2023 15:54
- Tak naprawdę wybrałem "Falstaffa" niedługo po tym, jak objąłem swoje stanowisko w NOSPR. Starałem się patrzeć możliwie jak najdalej w przyszłość i wiedziałem, że chcę zakończyć tę współpracę koncertowym wykonaniem opery - mówił w Dwójce Lawrence Foster, który w piątek (23.06) po raz ostatni poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w roli dyrektora artystycznego i I dyrygenta.
Lawrence Foster
Lawrence FosterFoto: ROBERT GHEMENT/PAP/EPA
  • Lawrence Foster kierował NOSPR od 2019 roku.
  • W piątek, 23 czerwca poprowadził koncertowe wykonanie opery Verdiego "Falstaff".
  • Było to jego pożegnanie z orkiestrą i publicznością w roli dyrektora artystycznego i I dyrygenta.

Jak zdradził podczas jednej z prób do koncertu Lawrence Foster, zamierzał co roku przygotowywać z NOSPR operę. - W planach był choćby "Rigoletto", o ile dobrze pamiętam, ale sytuacja pandemiczna pokrzyżowała te plany. Orkiestra nie chciała ryzykować pracy z wielkim chórem, w ogóle wszystko co związane z pandemią spowodowało, że nie zrealizowaliśmy tego przedsięwzięcia - przyznał dyrygent.

Przemyślany wybór maestro Fostera

Stwierdzi również, że na swój pożegnalny koncert brał pod uwagę "Falstaffa" albo "Czarodziejski flet". - Oba te dzieła mają głęboki personalistyczny i humanistyczny wymiar, który ujawnia się szczególnie w ostatnich taktach obu partytur. Oczywiście wszyscy znamy przesłanie "Czarodziejskiego fletu", ale z "Falstaffem" to już nieco bardziej złożona sprawa. W zasadzie jest to dzieło o tym, jak radzić sobie z problemami, jak godzić się z rzeczywistością. Na końcu następuje fuga, w której wszyscy śpiewają, że świat to farsa, a my, jako ludzie, musimy nauczyć się z tym żyć - tłumaczył Lawrence Foster.

Dodał on, że zawsze działał tak, by dobór repertuaru stymulował rozwój orkiestry. - NOSPR nie ma zbyt wiele doświadczenia w graniu oper. Wykonywali oczywiście "Salome" Straussa i "Walkirię" Wagnera, ale przecież to są dzieła całkowicie symfoniczne. W przypadku Verdiego trzeba zaś wykazać się absolutną elastycznością. Ta partytura obnaża orkiestrę, a każdy takt ma swoje ścisłe znaczenie dramatyczne. Poza tym uważam, że moją odpowiedzialnością było to, by zaproponować tej orkiestrze najtrudniejsze dzieło w kontekście klasycznej opery. Wybrałem "Falstaffa" dlatego, że z perspektywy orkiestry jest po prostu bardziej interesujący niż "Czarodziejski flet" - podkreślił.


Posłuchaj
16:36 Filharmonia Dwójki foster 23.06.2023.mp3 Lawrence Foster o ostatnim koncercie w roli dyrektora artystycznego i I dyrygenta NOSPR (Filharmonia Dwójki) 

Wraz z początkiem sezonu 2023/2024 stanowisko dyrektor artystycznej i I dyrygentki NOSPR obejmie Marin Alsop. W nadchodzącym sezonie NOSPR będzie przestrzenią eksploracji muzycznych historii opowiadanych przez kobiety - przede wszystkim za sprawą dyrygentek, takich jak Valentina Peleggi, Zoi Tsokanou i wschodząca gwiazda Anna Sułkowska-Migoń, dołączających do nowej dyrektor artystycznej - Marin Alsop.

***

Rozmawiał: Karol Furtak

Gość: Lawrence Foster (dyrygent)

Data emisji: 23.06.2023

Godz. emisji: 20.50

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg

Czytaj także

Plamena Mangova i NOSPR pod dyrekcją Lawrence'a Fostera

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 07:15
W Dwójce transmitowaliśmy na koncert, w ramach którego wystąpiła bułgarska pianistka Plamena Mangova z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Lawrence'a Fostera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lawrence Foster: współpraca z NOSPR to dla mnie zaszczyt

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 21:30
- Sądzę, że I Symfonia to niezwykle dojrzały i pomysłowy utwór. Schubert skomponował ją w wieku zaledwie 16 lat, dowodząc niezwykłej muzycznej wyobraźni. Imponujące jest to, jak traktuje formę symfoniczną i jak rozwija poszczególne tematy. Ten utwór nie powinien być postrzegany jako dzieło niedojrzałe, jako uczniowska wprawka. To trudna, ale i radosna muzyka - mówił w Dwójce znakomity dyrygent Lawrence Foster w przerwie koncertu zamykającego ten sezon działalności Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń