Wierzyński na emigracji. Nieznane oblicze poety

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 15:00
- Jego długa nieobecność sprawiła, że nie znamy jego twórczości emigracyjnej. Cały czas pozostaje skamandrytą, który chce wiosną wiosnę, a nie Polskę zobaczyć, a przecież był to poeta bardzo skomplikowany i ciekawy - mówił w Dwójce o powojennej twórczości Kazimierza Wierzyńskiego prof. Maciej Urbanowski.
Audio
  • Prof. Maciej Urbanowski o powojennej twórczości Kazimierza Wierzyńskiego (Wyspa skarbów/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Ihor Bondarenko

Wierzyński przez wiele lat ze względów cenzuralnych nie był publikowany w Polsce Ludowej. Nie mógł wrócić do kraju, ale też nie chciał. Mieszkał po wojnie w Stanach Zjednoczonych, Paryżu i Londynie, ale myślał o Polsce, czego wyraz dał już w 1946 roku w tomie "Krzyże i miecze". - To jest książka, która wywołała we mnie zachwyt, poruszenie i zaskoczenie. To Wierzyński inny, ciemny, tragiczny, ale i romantyczny - oceniał prof. Urbanowski. - On rozmyśla tu nad historią i sprawami zbiorowości narodowej. Jest katastrofistą w widzeniu dziejów Polski, ale też wyraża swą miłość do ziemi i tradycji - dodawał gość audycji "Wyspa Skarbów".

Historyk literatury podkreślał, że Wierzyński w wierszach występował w imieniu tych, którzy ponieśli polityczną i egzystencjalną porażkę na skutek rozstrzygnięć II wojny, ale mimo to pozostali wierni wartościom. Prof. Urbanowski zwracał uwagę na równoległy do nurtu obywatelskiego nurt osobisty w wierszach Wierzyńskiego. W audycji usłyszeliśmy głos poety, który czytał swoją poezję na antenie Radia Wolna Europa, w tym m.in. przejmujący utwór będący reakcją na samospalenie się Jana Palacha.

***

Tytuł audycji: Spotkaniach po zmroku (cykl "Wyspa skarbów")

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: prof. Maciej Urbanowski

Data emisji: 16.03.2017

Godzina emisji: 21.30

bch/kul

Czytaj także

Kazimierz Wierzyński: nie mam karabinów, mam tylko słowo. Posłuchaj głosu poety!

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 05:45
– Po demobilizacji zdałem sobie sprawę, że jako przyszłość moją wybieram poezję, dziś wolno mi powiedzieć, że poświęciłem jej życie – mówił Kazimierz Wierzyński. – Niezależnie od tego, czy przez to dokonałem czegokolwiek, czuję się z mego wyboru szczęśliwy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skamander - radość wolności, manifestacja młodości

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 05:55
- Skamandryci wymietli swoich poprzedników, wymietli starą poezję Młodej Polski, która się już wyczerpała - mówił o grupie poetyckiej, której powstanie zbiegło się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości dr Marek Gumkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Lechoń: tragiczny los skamandryty. Nagrania poety [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 05:55
"A wiosną - niechaj wiosnę, nie Polskę zobaczę" - pisał poeta w 1920 roku, postulując zerwanie z martyrologią. Nie wiedział wówczas, że za niespełna dwie dekady los zdecyduje, że wiosen zobaczy jeszcze wiele, lecz Polski już nigdy.
rozwiń zwiń